Anasayfa » Güncel » Zaha Hadid Mimarları Tasarladı: Dünyanın İlk Ahşap Futbol Stadyumu
Güncel

Zaha Hadid Mimarları Tasarladı: Dünyanın İlk Ahşap Futbol Stadyumu

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
10 Kasım 2016

Neredeyse tamamı ahşap malzemeden oluşan dünyanın ilk stadı yapılacak.

Forest Green Rovers Stadı, sürdürülebilir enerjiden sağlayacağı fayda ve ahşap malzemenin nötr karbon özelliği ile İngiliz Futbol Kulübü Forest Green Rovers’in isminde geçen Green yani Yeşillik ile tam uyum sağlamışa benziyor.

 zaha-hadid-architects-forest-green-rovers-eco-park-stadium-1024x0-c-default

 

İngiliz Futbol Kulübü Forest Green Rovers’in yapılması planlanan yeni stadı için 100 dönümlük spor kompleksi projesini hayata geçirmeye hak kazanan Zaha Hadid Mimarlık Ofisi neredeyse tamamının ahşap malzemeden kullanıldığı sıradışı stadyum tasarımlarıyla yarışmaya Avrupa ve hatta Avrupa’nın dışından katılan 50 mimarlık ofisini geride bırakmayı başardı.

5.000 koltuk kapasiteli stadyum, arzuya ve dahası futbol kulübünün başarısına göre iki katına kadar futbol sever ağırlayabilme kapasitesine de sahip olacak.

 

zaha-hadid-architects-forest-green-rovers-eco-park-stadium-designboom-04

 

Bir nevi “eko park” şeklinde yapılandırılacak olan bu kompleks, en modern spor tesislerine ve hatta temiz teknoloji (Green Technology) sahibi ticari ofisleriyle küçük sanayi uygulamalarına sahip olacak.

“Yapı malzemesi olarak ahşap son derece dayanıklı, geri dönüştürülebilir ve görünümü olağanüstü güzel bir malzemedir” diyen Zaha Hadid Mimarlık Ofisi Yöneticisi Jim Heverin, tasarım itibariyle yükseklikten ziyade alan genişliğinden faydalanıldığından bahisle maç severlerin nerede otururlarsa otursunlar sahaya 5 metre yakınlıkta olacaklarını belirtmekte.

 

zaha-hadid-architects-forest-green-rovers-eco-park-stadium-designboom-05

 

Bu yılın başlarında vefat eden Pritzker Mimarlık Ödüllü ilk kadın mimar Zaha Hadid’in Mimarlık Ofisi projelerine odaklanmaya ve başarılı olmaya bu projeleri ile de hız kesmeden devam ediyor.

Zaha Hadid Mimarları, damarlarında dolaşan Zaha DNA’sı ile her gün ilham aldıklarını ve öğretileri ile projelerine devam ettiklerini belirtmekte.

 

zaha-hadid-architects-forest-green-rovers-eco-park-stadium-designboom-06

Zaha Hadid ile ilgili diğer yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Zaha Hadid’in Tasarladığı Gökdelen Katar’da Yükselecek

https://www.turizmglobal.com/zaha-hadid/

Şaheserlerin Uydu Görüntülerini Hiç Merak Ettiniz Mi?

https://www.turizmglobal.com/uydu-goruntulerini/

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön