Anasayfa » Güncel » Yunanistan Turizm Sektörüne Paralel Gayrimenkul Yatırımlarında Rekor
Güncel

Yunanistan Turizm Sektörüne Paralel Gayrimenkul Yatırımlarında Rekor

2012 senesinden günümüze Yunanistan’a seyahat edenlerin sayısı tam iki katına çıktı. Yolcu gemileri ile limanlarına uğrayan turistler de sayıldığı takdirde yıllık 35 milyon kişi ülkeyi gezme amaçlı ziyarete geliyor.

2019 Yılında Rekor Beklentisi

Turizm, ülke ekonomisinin en önemli gelir kalemi. Hal böyleyken de sektörde daha güçlü olabilmek adına yapılan yatırımların da sayısı artıyor. Son iki yıl içerisinde sadece Girit bölgesinde 11 yeni beş yıldızlı ve 33 yeni dört yıldızlı otel açıldı. İstanköy, Rodos ve Santorini’de de 45 yeni otelin inşaatları devam ediyor.

İnşaat Sektörü Hareketlendi, Turistler Kiralayacak Ev ve Villa Arayışında

Efsanevi armatör ve iş adamı Aristotle Onassis’in eski özel adası Skorpios’da bir faaliyet söz konusu. Rus milyarder Dmitri Rybolovlev’un adaya 120 milyon €uro’luk bir bütçe ile “birkaç tane” lüks villa yaptırmakta olduğu biliniyor. Bu villalar daha sonra “kiralarını karşılamaya gücü yetecek” misafirlerin beğenisine sunulacak.

Abu Dabi, Kuveyt ve hatta Türkiye’den yatırımcıların Atina’da bulunan Astir Palas otelinin renovasyonu için 650 milyon €uro ödemeye hazır oldukları da edinilen bilgiler arasında.

Kiraya verilen tatil evlerine yönelik yatırımların daha da artması bekleniyor. 2009 yılından itibaren ülkede etkilenen her sektör gibi emlak sektörünün de böyle bir ivmeye ihtiyacı vardı.

Yunan Milli Bankası verilerine göre yatırımcıların %57’si ise Yunan vatandaşı değil.

Altın Vize Uygulamasının Avantajları

Ülkede gayrimenkul yatırımı yapmak ve oturum izni almak isteyenler Yunanistan Golden Visa (Altın Vize) programına dâhil oluyor. Bu sayede Schengen ülkelerinde de serbest dolaşım hakkı elde edebiliyor. 250 bin €uro bütçe gerektiren yatırım karşılığı hem yatırımı gerçekleştiren yabancı ülke vatandaşı hem de ailesi bütün haklara sahip oluyor. Altın Vize sahiplerinin istatistiğinde Çin ve Rusya önde gidiyor. Toplam 3154 vize sahibi kişiler arasında Türkler de üst sıralarda yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön