Anasayfa » Seyahat Sektorü » Cruise » Yılın İlk Kruvaziyer Gemisini Ağırlayan Kuşadası Sezonu Umutlu Açtı
Cruise

Yılın İlk Kruvaziyer Gemisini Ağırlayan Kuşadası Sezonu Umutlu Açtı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
2 Nisan 2018

Kruvaziyer turizminin Türkiye’deki en önemli merkezlerinden olan Aydın’ın Kuşadası ilçesi; geçtiğimiz gün Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı’na yanaşan “Celestyal Majesty” adlı yolcu gemisiyle sezonu açtı. Gemideki 1780 turist Kuşadası Limanı’ndan kente giriş yaptı.

Türkiye’de kruvaziyer gemilerinin yaklaşık yüzde 75’ni ağırlayan Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı, son 2 yılda yaşanan düşüşün ardından geçtiğimiz gün, Celestyal Majesty adlı yolcu gemisi ile sezonu açtı. Limana giriş yapan 1780 turist, günübirlik alışveriş için kente dağıldı.

Yaklaşık 60 bin turisti kente taşıması bekleniyor

Çoğunluğu Avrupa Birliği vatandaşı turistler, sabahtan itibaren önce hacı olmak için ’Meryemana’ turuna ardından Efes Antik Kent gezisine katıldı. Celestyal Majesty’in bu sezon, 30 sefer yaparak yaklaşık 60 bin turisti kente taşıyacağı belirtildi.

kruvaziyer gemisi Kuşadası'nda ile ilgili görsel sonucu

Planlı gemilere ek seferler geliyor

Ege Port Kuşadası Yolcu Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, 2016 yılı Ağustos ayı itibarıyla başlayan ve 2017 yılında devam eden gemi iptalleri ile beklentilerin çok altında kapanan kruvaziyer sezonunun aksine; 2018 sezonunu geleceğe dair umutla açtıklarını belirtti. 2018 yılında 140 gemi seferiyle 120 bin yolcunun Kuşadası Yolcu Limanı’ndan ülkemize günübirlik olarak giriş yapacağını belirten Güngör; “2018 yılında da eski seviyelere ulaşmayacak olsa da 2018 yılında planlı gemilere ek olarak, dünyanın en büyük firmalarından Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean Cruises firmasına ait iki gemi ile ikişer gemi seferi eklenmiş olmasını, eski günlere dönüşün ilk sinyalleri olarak kabul edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Sezonun ilk gemisini karşılamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Güngör; “2019 yılında dünyanın en büyük kruvaziyer firmalarının deneme sefer sayılarının artacağını beklemekteyiz. Norwegian Cruise Line ile Royal Caribbean Cruises firmalarının 2019 yılında toplam 8 ek seferinin gerçekleşecek olması bu konuda bizleri umutlandırıyor” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön