Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Yerli “Uçak Bileti Arama Motoru” Dünyaya Açılıyor
Acentalar

Yerli “Uçak Bileti Arama Motoru” Dünyaya Açılıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
27 Kasım 2017

Türkiye’nin yerli yazılımla kurulan ilk yerli online uçak bileti platformu “biletbayisi.com” ayda ortalama 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşınca, dünyaya açılma kararı aldı.

2008 yılında Kocaeli’de turizm ve seyahat acentesi olarak kurulduktan sonra, internetteki potansiyeli fark ederek bilet satış süreçlerini online hale getirme kararı alan ve Türkiye’nin ilk yerli sermayeli online bilet portalı haline dönüşen biletbayisi.com; ayda ortalama 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı.

Aylık ortalama 250.000 uçak bilet satışıyla, sektörde Türkiye pazar payının lideri ve yazılım öncüsü konumundaki şirket, yılda ortalama 4-5 milyon yolcuya uçak bileti satıyor.

Yerli uçak bileti arama motoru, dünyaya açılıyor

Fotoğraf: AA/Metin Girgin

Şirketin kurucusu girişimci Hüseyin Kodet, AA’ya yaptığı açıklamada; ilk olarak 2008 yılında turizm ve seyahat acentası açtığını söyledi. O yıllarda Kocaeli’de açtıkları ofiste uçak bileti sattıklarını dile getiren Kodet, sektörde “kapı yolcusu” diye tabir edilen müşteri sayısının yetersiz olması sebebiyle bilet satışlarını yükseltmek için arayışa girdiğini kaydetti. İnternetteki potansiyeli fark ederek bilet satış süreçlerini online hale getirme kararı aldıklarını belirten Kodet; iş arkadaşlarına “2008 yılında geleceğin Türkiyesi’nde otobüs yolcularının çoğunun uçakla seyahat edeceğini ve bu insanlar için vakit kaybının çok önemli olacağını” söylediğini belirtti.

“Yazılımın tamamını bilişim uzmanları yaptı”

“Biz başarımızın maddi tarafından çok manevi tarafıyla da övünüyoruz. Yeni nesile e-ticarette örnek olduğumuz için de mutluyuz.” ifadelerini kullanan Kodet; kuruluş aşamasında görüştüğü ve “Türkler bu yazılımı yazamaz, imkansız, başaramazsınız.” diyen yabancı teknoloji şirketlerinin, şimdi Türkiye’de beraber iş yapma teklifinde bulunduklarını ve teklifleri değerlendirmeye aldıklarını anlatıyor.

“Dış pazara açılmaya hazırlanıyoruz”

Dünyadaki bütün sektörel fuarlara katıldığını aktaran Kodet’in, geleceğe dönük planlarına ilişkin açıklamaları ise şöyle:

“Amerika’da sektörle ilgili iki büyük firmadan birisinin yıllık cirosu 8 milyar, diğerinin 3 milyar 700 milyon dolar civarında. Avrupa’daki şirketin ise yıllık 4 milyar dolar civarında cirosu var. Nasıl ki, Avrupa’daki otoriteler Türkiye’ye gelip buradaki uçak bileti pastasından ülkelerine ekonomik katkı sunmaya çalışıyorlarsa bizim gelecek hedeflerimiz de Avrupa’ya gidip onların pastasına ortak olmak. Onların diline uygun e-marketler tasarlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı yaptık, markamızı oluşturduk. İnşallah gelecek günlerde biz de Avrupa’ya, Amerika’ya, gelişmiş ülkelere online e-ticaret uçak bileti marketimizi devreye almak üzere gideceğiz.”

İnternet sektörünün Türkiye’deki en prestijli ödüllerinden olan, 15. Altın Örümcek Web Ödülleri kapsamında iki kategoride “halkın favorisi” seçilen biletbayisi.com; İstanbul ve Kocaeli’de iki çağrı merkeziyle IT, server ve sunucu bakım elemanlarıyla doğrudan yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlıyor. Şirket, hizmet alınan çözüm ortaklarıyla dolaylı olarak yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön