Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Yeni Zelanda’da Penguenlere Özel Alt Geçit
Destinasyonlar

Yeni Zelanda’da Penguenlere Özel Alt Geçit

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Kasım 2016

Yeni Zelanda’nın liman kenti Oamaru’da küçük penguenlerin deniz ulaşımı yolu üzerindeki trafik ve kalabalıktan rahatsız olmalarını önlemek için alt geçit yapılıyor.

Ülkelerin yaşam standartları hakkında fikir veren en önemli göstergelerin başında, o ülkenin insanına verilen değer geliyor kuşkusuz. Diğer canlıların yaşam hakkı da bunun bir adım ötesi… Geçtiğimiz gün gelen bir haber tam da bu göstergeleri açığa vurur nitelikteydi.

Ne mi bu haber?

Yeni Zelanda’nın liman kenti Oamaru’da küçük penguenlerin deniz ulaşımı yolu üzerindeki trafik ve kalabalıktan rahatsız olmalarını önlemek için kendilerine alt geçit yapılıyor!

shutterstock_393319120

AA tarafından paylaşılan The Timaru Herald gazetesindeki habere göre, son zamanlarda, liman bölgesinde artan araç trafiğinin yanı sıra turistlerin ilgisinden kaynaklanan rahatsızlığı önlemek amacıyla küçük penguenler için 25 metre uzunluğunda bir alt geçit inşa ediliyor.

yzelanda

Penguenleri koruma derneği “Blue Penguin Colony”den araştırmacı Dr. Philippa Agnew yaptığı açıklamada, “Küçük penguenlerin, evlerinden denize gidiş gelişte kullandığı Waterfront yolunda, turistlerin yoğun ilgisi ve patlayan flaşlar, bu küçük deniz kuşlarını rahatsız ediyor. Bu sorunu önlemek için Yeni Zelanda’da ilk kez penguenler için alt geçit projesini hayata geçirmeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

penguen

Belediye, turizm şirketleri ve yaban hayatı koruma dernekleri birlikte çalışıyor

Agnew, özellikle yaz aylarında yoğun turist ve araç trafiğinin aynı güzergahı kullanmasının penguenler için tehlike oluşturduğunu ifade ederken, Waitaki Belediyesi yetkililerinden Michael Voss da açıklamasında, yakın zamanda başlayacak projenin, belediye, turizm şirketleri ve yaban hayatı koruma derneklerinin ortak çalışmasıyla kısa sürede biteceğini kaydetti.

penguen

Voss, penguenleri koruma amaçlı yapılacak tünelin 25 metre uzunluğunda olacağını söyledi.

Alt geçidin, türünün en küçüğü olan penguenlerin denize gidiş ve dönüşte kullandığı güzergahın altında ve gerekli ışıklandırma ve havalandırmaya sahip olacak şekilde inşa edileceği belirtiliyor.

Genellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’nın sahil şeritlerinde yaşayan, ortalama 33 santimetre boyunda ve 1 kilo ağırlığındaki küçük penguenler, mavi penguenler olarak da biliniyor.

Fotoğraf: CNN
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön