Anasayfa » Güncel » Yeni Strateji: Lüks ve Düğün Turizmi
Güncel

Yeni Strateji: Lüks ve Düğün Turizmi

Turizmin yeni yol haritasında belirleyici olacak “3. Turizm Şurası” sonuç raporunda; düğün ve lüks turizmi ile ilgili atılması gereken adımlar öne çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 15 yıl aradan sonra, geçtiğimiz yılın Kasım ayında düzenlenen ve turizmin geleceğine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı “3. Turizm Şurası“nın sonuç raporu tamamlandı.  Turizm sektörü temsilcilerinden akademisyen bürokratlara kadar geniş bir katılımla gerçekleştirilen şuranın sonuç raporunda; düğün ve lüks turizmi ile ilgili atılması gereken adımlara ilişkin öneriler sıralandı.

"luxury wedding" travel ile ilgili görsel sonucu

AA’dan gelen bilgiye göre raporda; konu alanlarına göre 13 ayrı komisyondan çıkan kapsamlı önerilere yer verildi. Yakın dönemde kitap olarak basılması planlanan raporda; geçen yıl başlatılan “Komşunu Al Gel” kampanyası ve yurt dışında yaşayan vatandaşların düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini Türkiye’de yapmaya davet edilmesiyle gündeme gelen “düğün turizmi” başlığı da yer aldı.

Hint düğünleri için “Bollywood” önerisi

Bakanlık bürokratları, turizm sektörü temsilcileri ve akademisyenlerin ortak görüşleriyle hazırlanan raporun “düğün turizmi” bölümünde; önde gelen düğün organizatörlerinin Türkiye’de ağırlanması ve bu yolla yerinde tanıtım yapılması gerektiği ifade edildi.

"luxury wedding" travel ile ilgili görsel sonucu

Düğün turizmine yönelik kapsamlı bir tanıtım programının oluşturulması önerisi getirilen raporda; başta Hindistan olmak üzere Pakistan, İran, Lübnan, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin düğün turizminde hedef pazarlar olarak değerlendirilmesi önerisinde bulunuldu.

"luxury wedding" indian ile ilgili görsel sonucu

Bakanlık koordinasyonunda Türkiye ve Hindistan’dan firmalar ile Hindistan’da bu konuda reklam ve ilan çalışması yapılması, bölgeler için sadece düğün turizmi odaklı tanıtım film ve materyalleri hazırlanması gündeme alınırken;  Bollywood ve Hindistan’ın popüler sporlarından kriket yıldızları ile tanıtım etkinliklerini düzenlenmesi de rapordaki öneriler arasında yer aldı.

Makul fiyat önerisi

Düğün turizminin geliştirilmesi için tarifeli ve charter tipi uçak seferlerinde yaşanan sorunların çözülmesi de görüşülen konular arasındaydı. Hindistan’dan catering firmalarıyla anlaşma yapılması ile birlikte; saray ve benzeri alanlara yönelik düğün talepleri için ilgili mekanlara yönelik makul bir fiyatlandırma yapılması gerektiği kaydedildi.

İlgili resim

“Lüks Türkiye” imajı

Raporun “lüks turizm” ile ilgili bölümünde de bu destinasyonlarda yerli ürün ve markaların desteklenmesi, yerel yönetimlerle birlikte çalışılması, bölge halkı ve esnafın bilgilendirilmesi, eğitilmesi üzerine çalışmalar yapılması gerektiği önerisi ön plana çıktı.

İlgili resim

Ayrıca hedeflenen destinasyonlara THY tarafından doğrudan uçuşların konulması, lüks turizme hizmet edebilecek rehber ve elemanlara ilave eğitim verilmesi, “lüks araç” ile ulaşıma düzenleme getirilmesi ile Türkiye’nin sanatçı ve oyuncularının katılımıyla “Lüks Türkiye” imajının yaratılması önerisinde bulunuldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön