Anasayfa » Yazar Köşesi » Yeni Dönemin Yeni Bakanı
Yazar Köşesi

Yeni Dönemin Yeni Bakanı

Emir GELEN
Emir GELEN
20 Mayıs 2015

Sevgili okuyucular,

Böylesine değerli bir ekip ile sizlere bu köşeden analizlerimi ve gözlemlerimi aktarabilmenin sevinci içinde ilk yazımı sizlerle paylaşmanın haklı gururunu yaşıyorum. İnanıyorum ki Turizm Global olarak, ülkemizin geçtiğimiz sene 34 milyar dolar olan “bacasız sanayi”si için kılavuz niteliğinde bir haber sitesi yaratacağız.

İlk yazımı, pek tabii ki ülkemiz gündeminin bir numaralı konusu 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ile ilgili yazmak istedim. Aslında, odak noktam seçim öncesi ya da seçimler değil, seçim sonrası ile ilgilidir. Biliyorum, hepimiz seçim öncesi süresince yeterince bilgi, analiz, gözlem ve bilimum tahmine maruz kalıyoruz. Benim ilk yazım ile değinmek istediğim nokta, turizm camiamızın da merak ettiği bir sonraki Kültür ve Turizm Bakanlığı makamıdır.

Ankara’nın siyaset kulislerinde, özellikle her seçim öncesi çok sık duyduğumuz “bakan toto” için bir kupon da ben yapmak isterim. Kuponum, biraz içgüdülere biraz da “favorilere” dayanmaktadır.

Öncelikle hakkını teslim etmek isterim; mevcut Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, doğrudan turizm alanına odaklanmaktan ziyade, ülkemiz için de elzem bir başka alan olan “kültür diplomasisi”ne yoğunlaşarak başarılı bir şekilde başka bir açığı kapatmıştır. Bunun nedenini anlamak zor değil. Ömer Bey, daha önceki görevleri nedeni ile dış ilişkiler alanına odaklanmış, hatta başta partisi olmak üzere iktidarın dış politikalarında önemli roller üstlenmiştir.

Peki bu önemli kurumun koltuğuna 25. dönemde kim geçecektir? 2000’li yılların deneyimli siyasetçisi Hasan Özyer, bu koltuk için ilk favorilerdendir. Ege’nin incisi Muğla’nın gözbebeği Fethiye’nin önde gelen isimlerinden Hasan Bey, siyasetteki kariyerine ANAP ile 21. dönem Muğla Milletvekilliği ile başlamıştır. O dönemde TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm ile ile Çevre Komisyonlarında görev alan Özyer, 22. dönemde ise AK Parti Muğla Milletvekili olarak mecliste yer almış, 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ı da dahil olmak üzere bir çok önemli görev yürüten Erkan Mumcu’nun AK Parti’den ayrılarak ANAP’ın Genel Başkanlığı’nı alması ile kendisi de ANAP’a geçmiştir.

Başarılı bir siyasetçi olan Hasan Özyer, maalesef ki Erkan Mumcu’nun vizyonuna o dönemin konjonktürü çerçevesinde biraz daha fazla güvenerek AK Parti’deki siyasi hayatına “es vermiştir”. Peki Özyer siyasi hayatı boyunca mecliste aktif bir rol mü üstlenmiştir, yoksa sadece el kaldırıp indirerek yoklamalara mı katılmıştır?

Hasan Bey’in ayrıldığı nokta işte tam da burasıdır. İcraacı bir siyasetçi olduğu, mecliste görev aldığı dönemlerde ilk imza sahibi olduğu kanun tekliflerinden; Muğla ve Fethiye gibi temsil ettiği yerlere ilişkin verdiği önergelerden görülebilir.

Sözü çok da uzatmadan Özyer’in adaylık sürecinden bahsetmek istiyorum. İl yönetimi tarafından Genel Merkez’e yönelik Özyer hakkında bazı eleştiriler gün yüzüne çıksa da İl Yönetimi’nin anlaması gereken çok önemli bir nokta var. Aday olmadan Genel Merkez’in takdiri ile Muğla’dan 1. sıra olarak gösterilen Özyer’in koltuk meraklısı bir siyasetçi olmadığı çok açık bir şekilde görülebildiği gibi, mevki ve makamların geçici, davaların esas olduğudur. Bu tabii ki yalnız AK Parti değil, Türkiye Cumhuriyeti’nde siyaset yapan her kişi ve oluşum için geçerli olması gereken bir durumdur. Muğla milletvekili adayı olarak başta Muğlalılar olmak üzere Türkiye’de yaşayan her vatandaşa hizmette makam farkı olmadan görev almaktır siyasetçilik.

Hasan Bey’de bu bahsettiğim siyasetçilik anlayışını nasıl mı görebiliyoruz? Seçim çalışmaları sırasında CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı ziyaret etmesindeki kucaklayıcı tutumunda…

 

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön