Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Frig Vadisi Yeniden Canlanıyor
Destinasyonlar

Frig Vadisi Yeniden Canlanıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
12 Haziran 2018

Afyonkarahisar’dan, Kütahya’ya uzanan coğrafyada tarih öncesi çağları günümüze taşıyan Frig Vadisi Tabiat Parkı, turizm geliştirme projesi kapsamında yapılan çalışmalarla önemli bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Kafkaslar’dan Anadolu’ya göç eden ve Brig adı verilen bir topluluk tarafından M.Ö. 9. yy’larda Anadolu’da kurulduğu bilinen Frig Uygarlığı, dünyada yalnızca bu bölgede yaşamış olan ve kendinden sonra gelen medeniyetlere büyük etkilerde bulunmuş bir medeniyet. Günümüzde Kütahya, Afyon ve Eskişehir illerinde geniş bir alanı kapsayan bu bölge; Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Frig Vadisi Tabiat Parkı olarak ilan edildi. Yapılacak düzenlemelerin ardından Frig Vadisi‘nin, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin yanı sıra ATV, kano, fayton ve Kral Midas Kayığı gibi aktivitelerle doğa ve spor turizmi açısından da tercih edilir bölgeler arasında yer alması planlanıyor.

Her yıl belli sayıda turistin ziyaret ettiği vadide, daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmak ve misafirlerin bölgede daha uzun süre kalmasını sağlamak öncelikli hedef olarak belirlendi. İhsaniye Kaymakam Vekili Ömer Faruk Özdemir, AA’ya yaptığı açıklamada; Orman ve Su İşleri Bakanlığının, Frig Vadisi’ni tabiat parkı ilan etmesinden itibaren turizm geliştirme projesi kapsamında, bölgeye 1 milyon lira civarında yatırım yapıldığını söyledi.

Vadideki tarih turizminin yanına doğa ve spor turizmini de eklemek için ofisler kurarak; tekne, ATV, kano ve faytonlar alındığını belirten Özdemir, şöyle konuştu:

“Frig Vadisi, milattan önce 3 bin yıl önce burada yaşamış bir medeniyetin bizlere emanetidir. Bölgemiz tarih turizmi kapsamında, yılda yaklaşık 50 bin turisti ağırlıyor ancak gelen turistler bölgeyi ziyaret edip ayrılmak zorunda kalıyorlardı. Biz de hem misafirlerimizi mağdur etmemek hem de ülke turizmine katkı sağlamak için sportif aktiviteleri de vadimize eklemiş olduk. Bundan sonra Frig Vadisi’ne gelen turistlerimiz, tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri bir arada görmüş olacak.”

Fotoğraf tutkunlarından ilgi görüyor

Özdemir, kaymakamlık olarak başlattıkları projeye, Afyonkarahisar Valiliği ile İl Özel İdaresi’nin yanı sıra bölgedeki yerel yönetimlerin büyük destek verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti; “Tabiat parkındaki Emre Gölü, düğün ve nişanların bir numaralı fotoğraf adresi. Burası ‘kuş cenneti’ diye de adlandırılıyor. Bu nedenle fotoğraf tutkunların en çok ilgi gösterdiği adreslerden biri. Hizmete aldığımız Kral Midas Kayığı da vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Özellikle Ramazan Bayramı’ndan sonra bölgemizin daha fazla ziyaretçiyi ağırlamasını bekliyoruz.”

Fotoğraflar: A.A.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön