Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep Bölüm 8: İspanya
Destinasyonlar

Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep Bölüm 8: İspanya

yasanacak-ulke-ve-10-sebep-bolum-8-ispanya
Merve Ateş
Merve Ateş
31 Ocak 2016

Yaşanabilecek en iyi ülkeleri sizlerle buluşturduğumuz serinin sonuna yaklaşmak üzereyiz. Bu bölümün konuğu tüm güzellikleri ve avantajlarıyla muhteşem Akdeniz ülkesi İspanya…

Yaşamınızın güzelliği yaşadığınız yerin size verdiği imkânlar doğrultusunda çeşitlenir. Evet, mutluluk insanın kendi içindedir. Ancak güzel bir yerde yaşamanın getireceği mutluluğu da küçümsememek gerekiyor. İyi bir iş, iyi bir gelir, yüksek refah, duyarlılık ve hoşgörü, etrafınızın türlü güzelliklerle çevrili olması… Sizin de kulağınıza hoş gelmiyor mu? Peki, bütün bunları sağlayan bir ülkede yaşama şansınız olsaydı?

Yaşanacak ülkeler serisinin bu bölümünde İspanya ve onun yaşamaya değer güzellikleri ile karşınızdayız. Eğer seriye yeni başladıysanız serinin İzlanda, İsviçre, Kanada, Almanya, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg ile ilgili bölümlerini de okuyun. Şimdi konuya dönelim. İşte İspanya’da yaşamak için 10 sebep:

1. Güzelliklerle çevrili bir Akdeniz ülkesi. 

Merkez bir metropol, gezmek için sayısız destinasyon, masmavi bir deniz, tarihi duraklar, şehirden kaçmak için ideal sahil kasabaları ve eşsiz bir mimari. Bir ülkede bütün bu özellikleri görebilirsiniz. Üstelik Akdeniz ikliminin tüm sıcaklığı bedeninizi saracak. Ve tabi sıcacık insanları da…

sevilla_tg

Sevilla, İspanya

parkguell_tg

Park Guell, Barselona

2. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında

Ekonomik durum ülkelerin yaşam koşulları hakkında önemli ipuçları veriyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre, İspanya dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi. Kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla ise 33.700 dolar.

3. İşsizlik Oranı

Ayrıca İspanya işsizlik oranında Avrupa ortalamasının üzerinde.

4. Hoşgörü

Kozmopolit bir ülke olan İspanya, bireylerin arasındaki hoşgörünün yüksek seviyede olduğu ülkelerden bir tanesi.

madrid_tg

Madrid, İspanya

5. Eşcinsel hakları

İspanya’da hoşgörü sadece bireyler arasında değil, bireylerin haklarının gözetilmesinde de ortaya çıkıyor. Eşcinsel bireyler konusunda duyarlı olan ülke, 2005 yılında eşcinsel evlilikleri yasal hale getirdi.

6. İklim

İklim bir ülkede yaşamanın en önemli kıstası. İspanya bu faktörde de kendisini cazip kılıyor. Ülkede genel olarak Akdeniz ikliminin etkilerini görebilirsiniz. Yani kışlar yağışlı ve ılıman, yazlar ise sıcak. Bunun yanı sıra; İber Yarımadası’nda ve İspanya dağlarında kara rastlamanız mümkün.

7. Eğlence, seyahat, kültür sanat

İspanya’nın dört sihirli kelimesi… Eğlence, seyahat, kültür-sanat. Dördünde de oldukça iyi ve dördünde de kendinden bahsettiriyor. Eğlence dediğinizde birbirinden ilginç festivaller, eğlence mekanları, restoranlar, etkinlikler göreceksiniz.

mijascaddesi_tg

Mijas Caddesi

Seyahat faslında birbirinden güzel tarihi ve turistik destinasyonlar, tatil durakları var. Kültür sanatta ise opera, dans, müzik gibi birçok dala ait köklü ve iyi organizasyonlar görebilirsiniz.

mallorca_tg

Mallorca Adası, İspanya

toledo_tg

Toledo, İspanya

8. Yemekler

Türk yemeklerinin güzelliğini hiçbir mutfak tutamaz elbette. Ancak İspanyol lezzetlerine de haksızlık etmemek gerekiyor. Zeytinyağlılar, deniz ürünleri, et yemekleri ve mezeleri kesinlikle tadılmalı. Yaşama kriterlerinin yemek faslında İspanya’ya ortalama bir puan verilebilir.

ispanyolmutfagi_tg

İspanyol Mutfağı

9. Yaşam

OECD’nin İyi Yaşam Endeksi’nde İspanya yaşanabilir ülkeler arasında bulunuyor. Çevre koşulları, iş-yaşam dengesi, yaşam tatmini, sağlık ve güvenlik konularında çok iyi bir puana sahip. İşin özü İspanya’da yaşayanlar mutlu.

barselona_tg (2)

Barselona, İspanya

calella_tg

Calella, İspanya

10. Spor

Real Madrid ve Barcelona takımlarının ana yurdundasınız. Daha ne olsun?

barselona_tg

Barselona stadyum

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön