Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep Bölüm 5: Almanya
Destinasyonlar

Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep Bölüm 5: Almanya

Merve Ateş
Merve Ateş
27 Aralık 2015

Yaşanacak ülkeler serimizin beşinci bölümünde inceleyeceğimiz ülke Almanya…

Refah, eğitim, yaşam kalitesi, sağlık gibi önemli kriterlere göre yaşanabilir kabul edilen ülkeleri seçerek 10 dikkat çekici özelliğiyle sizlere tanıttığımız Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep serisinde beşinci bölüme geldik…

İzlanda, İsviçre, Kanada ve Danimarka ile süregelen yolculuğumuzda yeni durağımız politik dünyada adını sıkça duyduğumuz Almanya…

Tabi ki konumuz politika değil, yaşanacak iyi, huzurlu bir ülke… Bu bağlamda da Almanya ilk sıralarda. Neden mi diyorsunuz? İşte size geçerli 10 neden:

1. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri

Ülkelerin gelişmişliği, içerisinde yaşayan bireylere sunduğu imkanları da kaçınılmaz etkiliyor. Yaşam kalitesi, eğitim, çalışma koşullarının iyiliği veya kötülüğü gelişmişlikle doğrudan ilişkili.

Bildiğiniz gibi, Almanya dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunuyor. Birleşmiş Milletler’in Gelişmiş Ülkeler ve İnsani Gelişim Endeksi Listesi’nde ilk 10 içerisinde Almanya’yı görüyoruz.

almanya_tg

Almanya

2. Sosyal devlet anlayışı

Almanya, sosyal devlet anlayışını en doğru biçimde uygulayan ülkelerden. Birleşmiş Milletler’in her yıl ülkeleri vatandaşlarının sosyal ve çevresel ihtiyaçlarını karşılama düzeyine göre sıraladığı Sosyal Gelişim Listesi’nde Almanya 84.04 puana sahip(100 üzerinden) . Vatandaşların temel ihtiyaçlarını ise %94 oranında karşılıyor.

3. İyi bir eğitim, refah ve yaşam kalitesi önceliğiniz ise…

Alman eğitim sisteminde öğrenciler ilkokul eğitiminin ardından yetenekleri ve eğilimlerine göre eğitim alacakları okullara yönlendiriliyor. Okulların eğitim kalitesi oldukça yüksek, eğitmenleri de bir o kadar iyi.

Refah ve yaşam kalitesinde de eğitimdeki gibi iyi bir tablo görmek mümkün.

4. Avrupa’nın en çok göçmen alan ikinci ülkesi

Bütün bu iyi özellikleri görüp “Ben burada yaşamalıyım” dediniz ancak göçmen olarak kabul edilip edilmeyeceğiniz konusunda endişe taşıyorsanız üzülmeyin. Almanya, Avrupa’nın en çok göçmen alan ikinci ülkesi. Ülke nüfusunun %20’si yabancılardan oluşuyor.

almanya2_tg

Almanya

5. Türk vatandaşları kendini yalnız hissetmeyecek

Siz de biliyorsunuz… Almanya’da azımsanamayacak kadar çok Türk var. Türk mahalleleri, lokantaları, dernekleri, kuruluşları da cabası. Kendinizi yabancı, yalnız hissetmeyeceksiniz.

6. Kültür, sanat ve bilim oldukça önemli

Tarihte ‘şairlerin ve düşünürlerin ülkesi’ diye anılan Almanya kültür, sanat ve bilime ciddi yatırımlar yapıyor. Ülkede 40 tiyatro, binlerce müze yüzlerce senfonik orkestra ve 25.000’in üzerinde kütüphane bulunuyor.

Beethoven, Bach, Kafka, Goethe, Hegel Marx, Engels gibi müzik, edebiyat ve felsefede öncü isimlerin Almanya’da yetiştiğini ekleyelim.

semperopera_tg

Semper Operası, Almanya

7. Avrupa’nın merkezinde olmak…

Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika sınır komşunuz. Daha ne olsun?

8. Göz alıcı, ihtişamlı, masalsı destinasyonlar karşınızda!

  • Varan 1: Berlin, Düsseldorf, Münih, Hamburg, Frankfurt, Dresden, Köln, Füssen, Quedlinburg, Mittenwald, Baden Baden, Heidelberg, Stutgard gibi önemli merkezlere yakın olacaksınız.
frankfurt_tg

Frankfurt

  • Varan 2: Neuschwanstein Şatosu, Heidelberg Kalesi, Potsdamer Platz, Alexander Platz gibi masalsı destinasyonlara uğrama şansınız var.
neufschwastein_tg

Neufschwastein, Almanya

  • Varan 3: Çikolata Müzesi, Aşk kilidi, Rothenburg, Siyah Orman, Zugspitze Dağı, Olympiapark, Bavarian Alpleri, Chiemsee, Europa Park’ta eğlence, doğa, keşif birarada.
siyahorman_tg

Siyah Orman

rothenburg_tg

Rothenburg

9. Eğlence hiç unutulur mu?

Oktoberfest, Love Parade, Beethovenfest, Africa Festival, Bavyera Parmak Güreş Şampiyonası, Beastfest, Berlin Caz Festivali, Berlin Dövme Festivali… Burada festivalin sonu yok.

oktoberfest_tg

Oktoberfest

10. Bira, çikolata, pasta, kek, kurabiye ve diğerleri için…

almankeki_tg

Alman Keki

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön