Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Yasaklı Tur Operatörlerinin Rusya’da Hiç Şansı Yok
Acentalar

Yasaklı Tur Operatörlerinin Rusya’da Hiç Şansı Yok

yasakli-tur-operatorlerinin-rusyada-hic-sansi-yok
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
12 Ocak 2016

Türk tur operatörlerine yönelik Rus yaptırımlarının detayları belli olmaya başladı. Rusya’daki yasaklı tur operatörlerinin isim değiştirerek sektöre girmek gibi herhangi bir şansları yok. Yetkililer, her türlü faaliyetin mutlaka durdurulacağını açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi sonrası uygulanan Rus yaptırımlarına geçtiğimiz günlerde, Türkiye bağlantılı tur operatörlerinin Rusya’daki faaliyetlerinin durdurulması da eklenmişti. Aralarında Pegas, Coral ve Anex’in de bulunduğu 19 turizm işletmesinin lisansları iptal edilmişti.

1 Ocak 2016’da uygulanmaya başlayan yaptırıma ilişkin konuşan Rus yetkililer, yılbaşı döneminde tüketicileri telaşlandırmak istemedikleri için detayları yeni açıklamaya başladı. Yapılan açıklamada, Rus Hükümeti’nin yasaklanan tur operatörlerinin başka küçük işletmeler üzerinden faaliyet göstermelerini engellemek istediklerini belirtirken, “Türk şirketlerin Rusya’daki operasyonlarının önü mutlaka kesilecek.” dedi.

19 tur operatörünün Rusya’daki faaliyetlerini yasaklayan kararın yılbaşı aferesine denk gelmesi nedeniyle tüketici telaşlandırmak istemeyen Rusya Hükümeti, şirketlerin yasak öncesi gerçekleştirdikleri paket satışların etkinlenmeyeceğini de belirtmişti.

Bu konuya dikkat çekilen açıklamada, “Yasalar açıktır. Şirketlerin lisanslarının iptal edilmiş olması, onların önceden satılan turlara ilişkin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Bedeli ödenen tüm hizmetler yerine getirilmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Türkiye bağlantılı tur operatörlerinin isim değiştirmek gibi farlı yollarla yeniden bu pazara girseler dahi, bir büyüme gösteremeyecekleri de belirtildi. Türk kökenli tur operatörlerinin Rusya’daki faaliyetlerini sonlandıran karar sonrası, Rus tur operatörlerinin bu firmaların oluşturduğu boşlukları dolduracakları dile getirildi.

Önceden Yapılan Rezervasyonlar Yaptırımlardan Etkilenmeyecek

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin konuşan Federal Turizm Ajansı Başkanı Svetlana Sergeeva, “Hükümet kararoları doğrultusunda yapılmış tüm sözleşmelerin yerine getirilmesini sağlayacağınız. Önceden tur paketi satın almış olan turistler, yaptırımlar nedeniyle yaşanan bu yaptırımlardan etkilenmeyecek. Rezervasyonları için kaygı duymalarına gerek yok” diye konuşmuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER