Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Yarıyıl Tatili İçin Kar Düşleyenlere: Türkiye’nin En Gözde Kayak Merkezleri
Destinasyonlar

Yarıyıl Tatili İçin Kar Düşleyenlere: Türkiye’nin En Gözde Kayak Merkezleri

Yarıyıl Tatili İçin Kar Düşleyenlere: Türkiye’nin En Gözde Kayak Merkezleri

Kar yağışının yurdun dört bir yanında etkili olduğu şu günlerde, yılbaşında hareketlilik yaşayan turizm sektörü şimdi de 19 Ocak’ta başlayacak yarıyıl tatili heyecan ve hazırlığı yaşanıyor. Sömestr’i kayak merkezlerinde geçirmek isteyenler için Türkiye’nin en gözde kayak merkezleri…

Yurdun büyük bölümü; kendi güzel, eğlencesi bol ancak meşakati çok bu güzel doğa olayına tanıklık ederken, büyük şehirler de etkili olan kar yağışı yarıyıl tatiline yönelik “kayak tatili” ilgisini de arttırdı. Bu sezon Erken rezervasyonla kayak merkezlerindeki otellerde doluluk oranı, sezon açılmadan yüzde 70 civarına ulaşmıştı. Bu oran son dönemde ise yüzde 80’e kadar çıktı. Yarıyıl tatili süresince ise yüzde 100‘e çıkması beklenirken turizmciler, 250 bini yurt dışı olmak üzere yaklaşık 500 bin kişinin yarıyılda tatile çıkacağını ifade ediyor.

Peki yarıyılda tatile çıkacak ailelerin yurt içinde rotası hangi kayak merkezleri olacak? Kayak tatili yapmaya niyetiniz var ancak henüz bir karar vermediyseniz, bu yazıya bir göz atın deriz. İşte Türkiye’nin en gözde kayak merkezleri…

1. Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

uludağ ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de kayak merkezi denilince akla ilk gelen bölge kuşkusuz ki Uludağ. Türkiye’nin en önemli ve bilinen kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 500 metre yüksekliğe sahip Uludağ’da 18 otel ve 6 bin 800 yatak kapasitesiyle hizmet sunuyor. Kış mevsimi boyunca çeşitli festival ve şölenlere ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Özel pistleri dışında, snowboardkar motorsikletibuz ve bigfoot deneyimi imkanı da bulunuyor.

2. Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

kartalkaya ile ilgili görsel sonucu

Bolu’nun merkezine 38 km uzaklıkta, Köroğlu Dağları’nda yer alan Kartalkaya, konumunun da etkisiyle en çok ilgi gören kayak merkezlerinden birisi. Kar kalınlığı 3 metreye ulaşan Kartalkaya, Avrupa standartlarında hazırlanmış özel bir snowboard pistine de sahip. Kartalkaya’da Çam ağaçlarının manzarası eşliğinde kayak yapma imkanı sunan tesiste sezon, Aralık ortasından Mart sonuna kadar devam ediyor.

3. Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

palandöken ile ilgili görsel sonucu

Erzurum’a bağlı Palandöken Dağları üzerinde kurulu olan merkez, Türkiye’nin en yüksek zirvesine ve en uzun pistlerine sahip olmasıyla ünlü.  Bir de tabii 2011 yılında Dünya Üniversiteler arası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış olmasıyla… Toz kar özelliğine sahip olan pistlerde kar kalınlığı 2-3 metreyi buluyor. Günde 32 bin kişi kayak yapabilecek kapasiteye sahip olan kayak merkezinde 3125 metre yükseklikten 2100 metreye kadar durmadan kayabilmeniz mümkün.

4. Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

erciyes kayak merkezi ile ilgili görsel sonucu

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan kayak merkezi, Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu. Toplamda 102 kilometre uzunluğa ulaşan farklı eğimlerdeki 34 pisti ile bu alanda Türkiye’de lider konumda olan Erciyes; farklı zorluk derecelerindeki (siyah, kırmızı, mavi) pistleriyle amatörden profesyonele her gruptan kayak severe hizmet veriyor. Kış boyunca sürekli kar alan merkeze günübirlik turlar düzenlenen merkez, Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birine sahip.

5. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

"sarıkamış kayak merkezi" ile ilgili görsel sonucu

Kars şehir merkezine 45 dakika mesafede bulunan Sarıkamış, Alp Dağları’na özel kristal kar türüne sahip. Öyle ki bu özelliği ile “Türkiye’nin Alpleri” olarak anılıyor. Üstelik düşük nem oranı sayesinde dağı kaplayan kar yılın 6 ayı bozulmadan kalabiliyor. Telesiyej ve teleski hizmetleri de verebilen ve 1,5 metreye ulaşan bir kar kalınlığına sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi; tüm bu avantajlı özelliklerine rağmen Türkiye’nin en sakin kayak merkezlerinden biri olma özelliğini sahip.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön