Anasayfa » Güncel » Xanthos ve Letoon Antik Kentleri’nden Güzel Haberler
Güncel

Xanthos ve Letoon Antik Kentleri’nden Güzel Haberler

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
28 Kasım 2017

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başladı.Antik kentlerimizin yeni ziyaretçilerine hazırlık süreci hızla bitiriliyor.

Ören yeri ziyaretleri için ruhen ve bedenen hazır olmak gerekir. Herkes bu tarihi yolculuğa aynı hevesle katılmaz. Ancak katılan için de bu geziler eşsiz birer deneyim vadeder.

Xanthos ve Letoon gibi antik kentlerimizin eksikleri belirlenerek, yapılabilecekler tespit edilmişti. Şimdi ise daha verimli ziyaretlere kapılarını açmak için gün sayıyorlar.

 

Bir UNESCO dünya mirası olan tarihi çağların en önemli merkezlerinden Xanthos-Letoon Kentleri oluşturulacak karşılama merkezleriyle çok daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

Düzenleme çalışmalarının 2018 yılı içerisinde bitirilmesi öngörülüyor. Hatta Letoon ise yıl bitmeden yenilenmiş yüzüyle ziyaretçileriyle buluşabilecek.

Sinevizyon bilgilendirme salonları, otoparklar, maket, cafe, hediyelik eşya ve satış birimleri, peyzaj düzenlemeleri ve yürüme yolları oluşturulmakta. Özetle, ziyaretçilerin ihtiyaç duyduğu karşılama merkezleri ile gezi deneyimi daha bilinçli bir hale geliyor.

Xanthos-Letoon, UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Sayısız uygarlıklara ev sahipliği yapan bu merkezler, 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini aldı.

Fethiye ilçesine bağlı Kınık köyü hudutları içerisinde bulunan Xanthos ve yine ona komşu konumda bulunan Letoon, çağının en önemli merkezleri arasında sayılıyor.

 

Xanthos Hakkında

Geçirmiş olduğu büyük yangın sonrasında tamamen yanması sebebiyle tekrar inşa edilen Xanthos,  milattan önce ikinci yüzyılda Likya uygarlığına başkentlik yapmış olan antik çağın en önemli idari merkezleri arasında. Likya dönemi dikme mezar taşları ile kaya mezarlarının günümüze ulaştığı antik şehirde, erken dönem Hristiyanlığının güzel bir örneği olan kilise ve antik tiyatro kalıntıları da bulunuyor.

 

Letoon Hakkında

Likya medeniyetinin dini merkezi Letoon ise tapınak mimarisinin en kutsal yapılarına sahip. Leto, Apollon ve Artemis adına yapılmış tapınakların bulunduğu Letoon Antik Kenti’nden günümüze ulaşan kalıntılar arasında Roma tiyatrosu ile bir de çeşme tarihe ışık tutuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön