Anasayfa » Etkinlikler » World Tourism Forum’un İkinci Gününde Neler Oldu?
Etkinlikler

World Tourism Forum’un İkinci Gününde Neler Oldu?

Turizm Global
Turizm Global
6 Şubat 2016

Dün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayan World Tourism Forum Global Toplantısı, ikinci gününde de turizmin önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor.

World Tourism Forum, ikinci gününde aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Azerbaycan milletvekilli Ganiye Paşayeva, Avrupa Parlamentosu Ulaşım ve Seyahat Komitesi Üyesi İsmail Ertuğ’un bulunduğu turizm sektörünün öne çıkan isimlerini konuk etti.

Forumun bugünkü bölümünde kültür turizmi,sürdürülebilir turizm, sağlık turizmi, alışveriş ve seyahat, turizm sektöründe ulaşım çözümleri, politika ve turizm, uluslararası spor organizasyonları, hotel yönetimi ve turizmde inovasyon gibi turizm sektörüne yönelik konular ele alındı.

Kapsamı itibariyle ‘Turizmin Davos’u’ olarak görülen World Tourism Forum’a ilginin yoğun olduğu gözlenirken, etkinlikler aynı anda birden fazla salonda gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları Salonu’nda yapılan etkinliklerde Fatih Belediye Başkanı  Mustafa Demir’in katılımıyla kültür turizmi, Avrupa Binicilik Federasyonu Başkanı Dr. Hanfired Haring ve Legardere Sports’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Roddy Carr’ın katılımıyla uluslararası spor organizasyonları, Azerbaycan Milletvekilli Ganire Paşayeva’nın katılımıyla politika ve turizm, Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Konseyi Başkanı Luigi Cabrini’nin katılımıyla sürdürülebilir turizm başlıkları konuşuldu. Ardından, Gezimanya kurucusu Murat Zafer Özbilgi moderatörlüğü, Jacey Brasse, Yoshke Dimen, Cezar Dimitru, Kristin Francis, Nick ve Dariece, Kach ve Jonathan ve Tim Leffel katılımıyla bloglama konusu tartışıldı.

Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir

Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir

” Turizmde bütün yollar İstanbul’a çıkıyor”

Konuşmasında İstanbul’un tarihi, dini ve kültürel varlıklarına vurgu yapan Mustafa Demir, “Turizmde bütün yollar İstanbul’a çıkıyor” diyerek bir zamanlar Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış İstanbul’un dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

Demir, kültürel mirasın içinde yer alan eserlerin korunması ve yaşatılması ve tarihi eserlerin fark edilmesi konusunda Fatih Belediyesi olarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“Eğer hepimiz barış ve dostluk istiyorsak, dünya bugünden daha iyi olsun istiyorsak yapacağımız şey tanışmaktır” diyen Fatih Belediye Başkanı, katılımcıları turizmde dayanışmaya davet etti.

Son olarak Türkiye’nin turizme yönelik hedeflerinden bahseden Demir, hedeflerinin dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında ilk üçe girmek olduğunu dile getirdi.

“Turizm desteklenmeli”

Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva

Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva

Azerbaycan milletvekilli Ganira Paşayeva ise politika ve turizm başlığı altında Türkiye’nin Rusya ile ilişkisi, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinden söz etti. Turizmin desteklenmesi yönünde mesajlar veren Paşayeva, konukları ‘Batı ve Doğu arasında köprü’ diye nitelediği Azerbaycan’a davet etti.

UBER - JambiPalaniappan

UBER – JambiPalaniappan

Özel araç servisi uygulaması Uber’in Orta & Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Jambu Palaniappan, 2010 yılında San Francisco’da başlayan uygulamanın bu güne kadar katettiği aşamalardan bahsetti. Yerele göre hareket edip genişlerken talepleri göz önünde bulundurduklarını belirten Palaniappan, İstanbul’a özel olarak hizmet veren UberBoat’ın İstanbullular tarafından talep gördüğünü söyledi. Palaniappan’ın dinleyicilere sunduğu veilere göre İstanbul’da Uber araçlarının en çok kullanıldığı semtler Nişantaşı, Taksim, Bebek, Sultanahmet, Atatürk Hava Limanı ve Ortaköy.

Diğer Etkinlikler:

Lütfi Kırdar’ın Turkey Home Salonu, TAV Salonu, Sabah Salonu, Starwood Salonu ve Rixos Salonu’nda da gün boyunca etkinlikler devam etti. Turkey Home Salonu’nda Sağlık Turizmi, Alışveriş ve Seyahat, Turizm Sektörüne Siyasi Etkiler, MICE Endüstrisi, Afrika pazarı başlıkları, TAV Salonu’nda Sosyal Medya ve Dijital Çıktılar, Turizm Sektöründe Teknoloji ve Ulaşım çözümleri başlıkları tartışıldı. Sabah Salonu’nda Turizm Sektöründe Avrupa Algısı ve Turizm Medyası’na değinildi.

Rixos Salonu ve Starwood Salonu’nda ele alınan konular ise şu şekilde: Kıdemli Turizm, Misafirperver Pazarlama ve Hizmet Deneyimi, Hotel Yönetimi Sürecinde Bölgesel Farklılıklar, Turizmde İnovasyon, Turizm Sektöründe Yeni Teknoloji Boyutları, Teknoloji ve Küçük Girişimler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön