Anasayfa » Etkinlikler » World Tourism Forum Son Gününde: Forumda Öne Çıkanlar
Etkinlikler

World Tourism Forum Son Gününde: Forumda Öne Çıkanlar

world-tourism-forum-son-gununde-forumda-one-cikanlar
Turizm Global
Turizm Global
6 Şubat 2016

Her yıl turizm sektörüne yön veren iddialı isimleri bir araya getiren World Tourism Forum’un son gününde neler yaşandı? İşte forumda öne çıkanlar:

4 Şubat tarihinde başlayan ve başladığı andan itibaren büyük ilgi gören World Tourism Forum kapanış seremonisinde Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı konuk etti.

Turizmin Davos’unun son günü, World Tourism Forum(WTF) Başkanı Bulut Bağcı’nın konuşması ile başladı. Bağcı, konuşmasında World Tourism Forum sürecinin nasıl başladığını ve bu süreçte neler yapıldığına değindi. Bağcı’nın ardından konuşmayı forumun onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devraldı.

“Turizmde yeni iş birliklerine yer verilmeli”

“Konukları en kalbi duygular ile selamlıyorum” diyerek söze başlayan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin turizmdeki performansını ele aldı. Sözlerine “Türkiye’nin turizm potansiyeli mevcut rakamların üstüne çıkmaya çok müsait” diyerek devam eden Erdoğan, İstanbul’un MICE için küresel ölçekte önemli bir merkez olduğunu ve kongre turizminde ünlü destinasyonlar ile rekabet ettiğini söyledi.

‘Medeniyetlerin beşiği, kıtaların beşiği’ olarak tabir ettiği İstanbul’un tarihi, turistik, kültürel ve merkezi konumuna vurgu yapan Erdoğan, İstanbul’un ev sahipliği yaptığı uluslararası kongre ve zirvelerden örnekler verdi. Erdoğan, Antalya’nın da turizm için önemli bir merkez olduğunu belirterek “EXPO 2016 ile Antalya iyice kongre turizmi haline geliyor” diye konuştu. Turizmde iş birliğine yer verilmesi ve bu konuda başka ülkelerde yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı World Tourism Forum ile ilgili de “Turizmin bugününe ve geleceğine katkı yapacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.

“Türkiye turizmine hayranlık var”

Şili ve Peru’da Türkiye’deki turizme hayranlık olduğunu söyleyen Erdoğan ” Türkiye’nin her destinasyonu önemli ve güzellikleri dile getirilmelidir” şeklinde konuştu. ‘Halkların iletişiminin dünyanın dilini oluşturacağını’ ifade etti.

Erdoğan, konuşmasında mülteciler ve Türkiye’deki siyasi gelişmelere de yer verdi. Türkiye’nin coğrafi konumu, tarihi ve kültürel bağları nedeniyle bölgedeki krizlerden etkilendiğini, küreselleşen dünyada artık mesafelerin koruyuculuğu olmadığını söyledi. Bu faktörler nedeniyle World Tourism Forum’un kritik bir dönemde gerçekleştiğini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön