Anasayfa » Etkinlikler » “World Tourism Forum – Global Toplantı” Başladı!
Etkinlikler

“World Tourism Forum – Global Toplantı” Başladı!

world-tourism-forum-global-toplanti-basladi
Turizm Global
Turizm Global
4 Şubat 2016

Dünya turizminin liderlerini bir araya getiren Turizmin Davos’u World Tourism Forum’un Global Toplantısı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı.

Moderatörlüğünü Leyla Köselerli’nin üstlendiği açılış seramonisi Bulut Bağcı’nın konuşmasıyla başladı. Bağcı konuşmasında World Tourism Forum’un dünyanın dört bir yanından kendi alanlarında yetkin kişilerin bilgilerini paylaşmak için geldiğini söyleyerek “Bilgilerimizi paylaşacağız, sektörün geleceğini masaya yatıracağız ve dünya turizmini daha iyi hale getirmek için işbirliği yapacağız.” dedi.

WTF Başkanı Bulut Bağcı

WTF Başkanı Bulut Bağcı

Konuşmasına “Turizm, var olduğu ilk günden bu yana kültürler, dinler ve milletler arasında köprü kuran, insanları birbirleri ile tanıştıran bir olgu. Ve böyle olmaya da devam ediyor. Farklı gruplar arasındaki nefretin ilacı birbirimizi tanımak ve anlamaktan geçiyor.” sözleriyle devam eden Bulut Bağcı, Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım.” dizelerini hatırlattı.
Bulut Bağcı “2016’da bir sonraki durağımız World Tourism Forum Gulf Meeting ile Körfez Ülkerleri. Sonrasında Eylül ayı itibarı ile Şangay’da World Tourism Forum Asia Meeting gerçekleştirmiş olacağız. Yılı kapamadan da Türkiye’nin bir başka gözbebeği olan Antalya’da Akdeniz Toplantımızı gerçekleştireceğiz. 2017’de Global Toplantımızı, İstanbul’da 7 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirmeyi planlamaktayız.” sözleriyle yaklaşan etkinliklerden bahsederek konuşmasını tamamladı.

Seyahat Özgürlüğüne Sahip Çıkılmalı

Kürsüyü Bulut Bağcı’dan devralan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, “Barışa ve kardeşliğe dair en önemli itici güç turizm sektörüdür.” ifadelerini kullanırken son zamanlarda artan terör olaylarına ilişkin olarak seyahat etme özgürlüğüne sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. World Tourism Forum’a ev sahipliği yapmanın turizm vizyonunun gelişmesi açısından önemli olduğunun altını çizen Ünal, devlet olarak kolaylaştırıcı ve ön açıcı bir konumda olmaları gerektiğinin bilincinden olduklarını söyledi.

İngiltere Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Mark Tanzer, İstanbul’un önemli bir destinasyon olduğunu ve burada bulunmaktan dolayı harika hissettiğini dile getirdi. Turizmin küresel bir sektör olduğunu vurgulayan Mark Tanzer, bu sektörden herkesin fayda sağlayacağının altını çizdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, son günlerde yaşanan terör olaylarının turizm sektörünün önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdi. Turizmin ekonomik bir sektör olmanın ötesinde çok önemli misyonları olan ve barış iklimini yeşerten bir sektör olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz

Mama Shelter Otelleri Kurucusu ve Başkanı Serge Trigano

Mama Shelter Otelleri Kurucusu ve Başkanı Serge Trigano

Açılış seramonisinde konuşma yapan bir başka isim de Mama Shelter Otelleri Kurucusu ve Başkanı Serge Trigano idi. Trigano konuşmasında Mama Shelter hakkında bilgiler verdikten sonra Türkiye’nin çok büyük avantajları olduğunu ve Türkiye’nin potansiyeline inandıkları için burada daha fazla otel açacaklarını söyledi. Büyükannesi ve dedesinin Türk olduğunu belirten Trigano, Türk kültürüne aşina olduğunu ve çok sevdiğini dile getirdi.

Avrupa Büyümeye Devam Edecek

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı Jose Manuel Barroso

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı Jose Manuel Barroso

Avrupa Komisyonu eski başkanı Jose Manuel Barroso, sorunlu dönemlerden geçtiğimizi belirtirken Avrupa içinde siyasi mutabakatın kalkacağı ve Avrupa’nın büyümeye devam edeceği öngörülerinde bulundu. Ayrıca Türkiye’nin turizm alanındaki gelişmesinin devam edeceğini ve büyük bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Potansiyeli Değerlendirilmeli

Investment Holding of Knowledge Başkanı İbrahim Halil Korkmaz ise 80 milyon nüfuslu Türkiye’nin değerlendirilmesi gereken çok önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. Turizmin gelişmesi için vize engelinin kaldırılmasının gerekliliğini vurgulayan Korkmaz, turistlerin en önemli barış elçileri olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön