Anasayfa » Güncel » World Tourism Forum Akdeniz Toplantısı’nda Neler Oldu?
Güncel

World Tourism Forum Akdeniz Toplantısı’nda Neler Oldu?

world-tourism-forum-akdeniz-toplantisinda-neler-oldu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
11 Aralık 2015

Dünya turizmi liderlerini Antalya’da buluşturan World Tourism Forum Akdeniz Toplantısı, dün Maxx Royal Belek Resort’te gerçekleşen oturumlar ile başladı ve akşam gala yemeği ile son buldu. Peki Antalya toplantısında neler oldu?

Birbirinden önemli konukları ağırlayan Akdeniz toplantısının gala yemeği, Yeşim Salkım ve Mesut Yar konseri ile sonlandı. Gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen dünya turizmcileri, birbirinden önemli değerlendirmelerde bulundu.

Gün içinde Steinberger Hotel İstanbul’un sahibi Cem Kınay, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ve Thomas Cook’un Sosyal Medya Yöneticisi Martin Widenka, üç farklı oturumda konuştu.

Konuşmasında son dönemde Rusya ile yaşanan krize değinen Cem Kınay şöyle konuştu: “Sektörde uzun yıllardır aktif olarak rol oynuyorum. Geçmiş ile çok bir farklılık göremiyorum. Rusya ile yaşanan gerginlik de Türkiye için bir şans olarak görülmeli. Dünyanın en önemli destinasyonlarından biri haline geldiğimiz şu günlerde, yaşananlar gelecek yıllar için haritamızı çizeceğimiz bir fırsat yaratmalı.”

cem_kinay_tg

Cem Kınay

Eric Adams: “New York 34 Ay Toparlanamadı”

World Tourism Forum’un merakla beklenen bir diğer konuğu ise Eric Adams’tı. Dünyanın en önemli şehirlerinden New York’un Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, şehir pazarlaması oturumunda konuştu.

Türkiye’nin ve İstanbul’un artık uluslararası bir merkez haline geldiğini belirterek sözlerine başlayan Adams, Brooklyn’in ABD’nin en büyük dördüncü belediyesi olduğunu ve 2.6 milyon nüfusu ile farklı kültürlerden birçok insanı bir araya getirdiğini anlattı. Ardından turizmin insanları bir araya getirme noktasındaki önemine ve tüm farklılıklara açılan bir kapı olarak görüldüğüne değindi.

Turizm ile ilgili sıkıntılar da yaşadıklarını dile getirirken 11 Eylül saldırılarını anımsatan Adams, bu noktada ileriye yönelik olarak çalışmalara yöneldiklerini ve Ticaret Merkezine yapılan saldırının aslında turizm sektörüne de bir darbe vurduğunu ifade etti. Şehrin başarısının sorgulanmasının mümkün olmadığının altını çizen Adams, çalışmaların sonucunda direnç kazanıldığını söyledi ve New York’un da saldırılar sonrası direncini gösterdiğini belirtti.

Şehirdeki turizm çalışmalarının direnç göstererek devam etmesinin sonunda, turizmin yeniden canlanmasının mümkün olabileceğini işaret eder nitelikte konuşmalarını sürdüren Adams, 11 Eylül sonrasında şehir turizminin tam 34 ay sonra yeniden kendini toparlayabildiğini söyledi. Adams, bu anlamda çalışmaların destinasyon için önemine değinirken, “Seyahatçileri yeniden çekme noktasında ‘güvenlikten’ ödün vermemeli.” dedi.

wilma_elles_Tg

Mesut Yar – Wilma Elles

Adams’ın konuşmasının ardından Türk televizyonlarının önemli ismi Mesut Yar ile Wilma Elles’in katılımcılara özel bir talk show’u yer aldı.

Turizmde Sosyal Medya Kullanımının Önemi Nedir?

Almanya’nın en eski operatörü Thomas Cook’un Sosyal Medya Yöneticisi Martin Widenka da dijital medyanın kullanımına ilişkin görüşlerini paylaştığı oturumda konuştu.

Sosyal medya ağları arasında favorisinin Instagram olduğunu belirten Widenka, seyahatlerinde fotoğraflar paylaşmayı sevdiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Thomas Cook olarak da en iyi seyahat fotoğraflarını sergilediklerini dile getirirken sosyal medyadaki fotoğraf paylaşımının etkisine yönelik konuştu.

Martin-widenka_tg

Martin Widenka

World Tourism Forum’un son oturumu turizm trendlerinden biri haline gelen “blogging” oldu. Panelde, Türkiye’nin en önemli seyahat sitelerinden biri haline gelen ve blog gücünü gösteren Gezimanya’dan Tuğçe Yılmaz ve Murat Özbilgi deneyimlerini paylaştı. Erkut Özen ve Laurel Robbins de oturumun ve aynı zamanda günün son konuşmalarını yaptı.

Gün boyu turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan turizm liderleri, Maxx Royal’de düzenlenen gala yemeğinde akşam saatlerinde yeniden bir araya geldi. Mesut Yar ve Yeşim Salkım konserinde eğlenen turizm liderleri, oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER