Anasayfa » Seyahat Sektorü » Sağlık Turizmi » Wellness Turizmi ve Türkiye
Sağlık Turizmi

Wellness Turizmi ve Türkiye

Can Açıkel
Can Açıkel
14 Ekim 2016

Şehir, kongre, kültür, sanat ve diğer turizm alanlarının yanında sağlık turizminin ülkemizdeki yeri diğer dünya ülkelerinde olduğundan çok farklı. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere birçok acente, otel ve hastaneler sağlık turizmi adı altında, aslında sağlık turizminin yan kollarından biri olan medikal turizmini başarılı şekilde yürütmektedir.

Ülkemizde özel sağlık kuruluşlarının ücretlerinin diğer ülkelere göre düşük olması ve hizmet kalitesinin yüksek olması ülkemize gelen Hasta/Turist sayısını ve cirosunu olumlu şekilde arttırmaktadır. Bunun yanında sağlık turizmi denildiğinde ikinci akla gelen Termal ve Spa turizmi oluyor, bu alanda ülkemizin doğal termal su kaynakları bakımından zengin olması bizi dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sıraya getiriyor. Fakat bu doğal zenginliğimizi turizm için verimli şekilde yeteri kadar kullanamamaktayız. Avrupa ülkelerinde termal turizmin öneminin fazla olması ve ücretlerin Avrupa tesislerinde yüksek olması birçok turisti ülkemize yöneltmekte

.wellness tourism

Peki nedir bu Sağlık Turizmi?

Dünya genelinde Wellness olarak adlandırılan gerek bedensel, gerek ruhsal açıdan sağlığı kapsayan bir turizm türüdür. Ülkemizde belirttiğim gibi medikal ve termal anlamda yüksek gelir getiren bir sağlık turizmi yapılmakta, fakat trend olarak dünya ülkelerinde yaygın ve kişinin beden – ruh sağlığını kazandırmayı amaçlayan Wellness tesisleri sayıları çok fazla olmamakla beraber ülkemizde de boy göstermekte. Özelikle sağlığına önem veren kişilerin tercih ettiği stresten ve modern yaşamın negatif etkilerinden kaçmayı amaçlayan kişilerin alternatifi bu Wellness tesisleri oluyor. Bu tesislerde uzmanlar eşliğinde verilen hizmet Detox, meditasyon ve çeşitli terapiler ile kişinin doğal olmayan ilaç, işlenmiş gıda, kirli havanın bedende toplanması ve toksin etki yaratarak kronik yorgunluk, uyku problemleri ve benzeri birçok sorunu ortadan kaldıran detox (toksinlerden arınma) ile beden sağlığına etki ederken, iş yoğunluğu, stresin yarattığı olumsuz etkilerden meditasyon ve çeşitli masaj terapileri ile kurtulmasını sağlıyor.

welness tourism

Ülkemizde Wellness tesislerinin tanıtımı yeteri kadar yapılıyor mu?

Maalesef ki bu tür tesislerin ülkemizde bilinirliliği çok az ve Wellness turizmine yönelik bir acente kültürü de bulunmamakta. Bu tesislerin ziyaretçilerinin çoğunluğunu yabancı turistler oluşturmakta ve misafirlerin büyük bir kısmı online kanallar ile tesise ulaşmaktadır. Genel itibari ile misafirlerin yaş ortalaması 40-65 aralığında, sağlığına önem veren ve yüksek gelir seviyesi olan bir kitle. Acenteler bu alanda kapsamlı şekilde çalışarak, verilen hizmetlerin ve amaçların benimseyebilir, direkt olarak misafire(B2C) yada başka ülkelerde çalışmakta olduğu iş ortakları(B2B) ile verimli bir satış ilişkisi oluşturarak ülkemizin Wellness alanında tanıtım ve gelişimini sağlayabilirler.

Ülkemizde Wellness hizmeti veren tesisler kimlerdir?

Türkiye’ye Beden ve Ruh sağlığını geri kazandırma felsefesi ile yola çıkan ilk atılım The LifeCo – Bodrum oldu, sonrasında Avrupa yükselen bir trend olan bu tesislerin sayısı artmaya başladı, Sianji – Bodrum, Angel’s Marmaris, The LifeCo – Antalya, Richmond Nua – Sapanca, Canyon Ranch – Kaplankaya gibi markalar otel konseptinin yanında misafirlerine Wellness alternatifi sunarak ülkemizde hizmet vermekteler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön