Anasayfa » Güncel » Vizesiz Avrupa İçin İşte Tarih!
Güncel

Vizesiz Avrupa İçin İşte Tarih!

Vizesiz Avrupa İçin İşte Tarih!
Turizm Global
Turizm Global
9 Mart 2015

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2.5, 3 sene içinde Avrupa’ya vizesiz seyahat edilebileceğini açıkladı. “Bugüne kadar 70 ülkeyle vizeleri kaldırmışız ama bu yetmez, inşallah 2,5 – 3 sene içinde Schengen ülkelerinde de vizeleri kaldıracağız” dedi.

Hafta sonu Alanya’da çeşitli temaslarda bulunan Çavuşoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) toplantı salonunda sivil toplum kuruluşları ile turizm sektörü temsilcileri ve muhtarların katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı.

Türkiye’ye gelecek yabancı turistlerin önlerindeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını bildiren Çavuşoğlu, bu doğrultuda e-vize sistemi uygulamasını başlattıklarını anlatarak, “Bugüne kadar 6,5 milyon insan e-vize sisteminden vize aldı. Havalimanlarındaki kuyrukları kaldırıyoruz. İnsanlar, evinden, iş yerinden ya da kafelerden sisteme giriyor, 3 dakika içinde e-vizesini alıyor” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Rusya’dan Türkiye’ye kimlikle gelinebilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının da vizesiz seyahat etme imkanı için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Avrupa Birliği ülkeleri Dışişleri Bakanları ile iki gündür vizesiz seyahat ile ilgili görüşmeler yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Bugüne kadar 70 ülkeyle vizeleri kaldırmışız ama bu yetmez, inşallah 2,5 – 3 sene içinde schengen ülkelerinde de vizeleri kaldıracağız ve vatandaşlarımız schengen ülkelerinin hepsine vizesiz bir şekilde seyahat edebilecekler” dedi.

Çinli turistte artış bekliyoruz

Dünyanın her yerine giden ve çok ciddi paralar harcayan Çinli turistleri de Türkiye’ye çekmek için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Çin vatandaşlarına bir şart koymuştuk, e-vize alabilmesi için schengen yada OECD ülkelerinden bir tanesinden vize alma şartı koymuştuk, şimdi bunu da kaldırdık ve bir patlama bekliyoruz. Kaldırdığımız günden bu yana vize alan Çinli sayısı da artmaya başladı. bugün 150 milyondan fazla Çinli seyahat ediyor, bize gelen sadece 130 bin. Bizim en az 5 milyon Çinliyi de Japon’u da ülkemizde ağırlayabilmemiz lazım.”

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön