Anasayfa » Güncel » Vize Serbestisinde Son Durum Ne?
Güncel

Vize Serbestisinde Son Durum Ne?

vize-serbestisinde-son-durum-ne
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
26 Kasım 2015

Geçtiğimiz aylarda özellikle mülteci krizi sonrası tam anlamıyla ‘vize pazarlığı’na dönüşen vize serbestisi merakla bekleniyordu. Türkiye ile Avrupa Birliği’nin arasında yapılacak zirve tarihi 29 Kasım. Zirve sonrası yayımlanacak bildirinin taslağının ortaya çıkması, vize muafiyeti konusunda ipuçlaru verdi.

29 Kasım’da Brüksel’de yapılacak zirvenin ortaya çıkan taslağına göre, iki tarafın ortak kararı 2016 yılının Ekim ayı.

Yayınlanan seyahat uyarıları ve terör olayları sonrası Türkiye’ye bakış açısının değişmesi, bu kararları büyük ölçüde etkileyecek. Ancak taslakta bahsi geçen tarih Ekim 2016.

Açıklanan ilk hedef aslında Mart 2016’ydı. Ancak bu tarihte yalnızca, Türkiye’den AB’ye kural dışı geçen üçüncü ülke vatandaşlarının iadesini konusundaki anlaşma ve bu konu ile ilişkilendirilen vize süreci konusundaki son gelişmelere yönelik bir rapor yayımlanacak.

Üçüncü ülke vatandaşlarının iadesini öngören geri kabul anlaşmasının uygulanma hızının, Türkiye’nin vize sürecini hızlandıracağı tahmin ediliyor. Yayımlanan rapor sonrası 2016 yılının Haziran ayında bu geri kabul anlaşmasının tam anlamıyla uygulanır durumda olması halinde AB Komisyonu’nun son raporu Ekim 2016’da yayımlanacak.

Bahsi geçen vatandaşların iadesini kapsayan geri kabul anlaşması, Türkiye’nin AB’ye çıkış kapısı gibi. Tüm yükümlülüklerin AB üyesi olan bütün ülkelere uygulanması gerekiyor. Bu durum, Kıbrıs Rum Kesimi’nin tanınmasını gerekli kılıyor. Türk diplomatik kaynaklar da AB yetkilileri de 2016 yılının ilkbaharında Kıbrıs sorununun da çözülmüş olacağına işaret ediyor.

Mali Destek 3 milyar Euro

Vize muafiyetinin mülteci krizi sonrası pazarlığa dönüşmesi konusunda da bazı bilgiler taslakta yer alıyor. Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusundaki yükünün paylaşılması talebi üzerinde detaylara yer verilmeden mali destek sağlanacağı belirtiliyor. Başlangıçta verilmesi planlanan tutar 3 milyar euro civarında.

Karşılıklı görüşmeler sonrası dile getirilen istekler doğrultusunda belli bir bütçe ayrıldı. 3 milyar euroluk bütçenin yalnızca 500 milyon euroluk kısmı AB bütçesinden karşılanacak. Kalan miktar için hangi ülkenin destek sağlayacağı konusu 21 Aralık’ta açıklığa kavuşacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön