Anasayfa » Güncel » Vize Muafiyeti Şimdilik Yalnızca Bir Öngörü
Güncel

Vize Muafiyeti Şimdilik Yalnızca Bir Öngörü

vize-muafiyeti-simdilik-yalnizca-bir-ongoru

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, AB’nin Türkiye vatandaşlarına vize uygulamasını kaldıracağı günü şampanya patlatarak kutlayacaklarını söyledi. Vize muafiyeti için 2017’yi beklemek gerektiğini belirten Mattiolo, “Bu şimdilik gerçekleşebilecek bir öngörüden ibaret.” diye konuştu.

Türk vatandaşları yıllardır AB’den (Avrupa Birliği) gelecek müjdeli haberi bekliyor. Geçtiğimiz ay iki yıl içinde vize uygulamasının kalkacağı haberleri üzerine yeniden gündeme gelen vize muafiyeti için konuşan İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, “2017’yi beklemek gerek.” dedi.

Büyükelçi Mattiolo, İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen Türkiye-İtalya İşbirliği Toplantısı’nda AB ile Türkiye ilişkilerine de değindi. Bu konuda önemli gelişmeler beklediklerini dile getiren Mattiolo, AB’nin Türkiye’ye vize uygulamasından Türkiye-İtalya ilişkilerinin de olumsuz etkilendiğini ifade ederken, “Vize sorunu ortadan kalktığı gün şampanya patlatıp kutlama yapacağız. Ancak şimdilik bu durum yalnızca bir öngörüden ibaret.” şeklinde konuştu.

“Yalnızca Konuşmalarda Kalmamasını Umuyorum”

Mattiolo, Avrupa’da göç sorunu nedeniyle yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Türkiye’de çok sayıda mültecinin barındırılmasını müzakere edeceğini anlatırken, “Türk vatandaşlarına vize muafiyeti 2017’de yeniden gündeme gelecek. AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn da aynı tarihi dile getirdi. Bu tarihin sadece konuşmalarda kalmamasını umuyorum.” dedi.

Mattiolo, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin yeniden gündemde olmasına ilişkin görüşlerini de dile getirdi. Türkiye ile Gümrük Birliği’nin 20 yıl önce imzalandığını ancak Türkiye’nin hale üye olamadığını vurgulayan Mattiolo, bu işlerin de 2017 yılına kadar tamamlanacağını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön