Anasayfa » Güncel » Vize Muafiyeti Konusunda Anlaşma Sağlandı mı?
Güncel

Vize Muafiyeti Konusunda Anlaşma Sağlandı mı?

vize-muafiyeti-konusunda-anlasma-saglandi-mi

Vize muafiyeti konusunda bir pazarlığa dönüşen görüşmeler için bir açıklama da Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker’dan geldi. Vize serbstisinin hızlandırılacağını açıklayan Juncker, Avrupa ülkelerine gidebilmek için Schengen vizesi almak isteyenleri sevindirdi.

AB Liderler Zirvesi’nde gündemden düşmeyen mülteci krizi ele alındı. Zirvede Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye, mültezi-vize konusunda anlaşma sağladı. Ancak mültecilerin Avrupa ülkelerine geçişinin engellenmesi karşılığında vize muafiyeti sağlanmıyor, yalnızca hızlandırılıyor.

Türkiye’nin de şartlarını sunduğu görüşmeler sonrası konuyu değrlendiren Komisyon Başkanı Juncker, “Türk ortaklarımız ile vize muafiyetini hızlandırma konusunda anlaşma sağladık. Fakat bu anlaşmamız, ana kriterlerimizden uzaklaşmamız anlamına gelmiyor. 2016 yılı baharında hızlandırmayı ele alacağız.” dedi.

Merkel Somut Adımlar ile Dönmek İstiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yarın Ankara’da görüşecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de şartlar iletilecek. Mülteci krizi konusunda bir anlaşma sağlamak ve somut adımlar atılarak ülkesine dönmek isteyen Merkel’in Türkiye’nin şartlarına karşılık ne sunacağı merak konusu.

Merkel, Avrupa’da krize dönüşen ve Schengen sistemini çökme noktasına kadar getiren mülteci sorununa yönelik olarak, “Türkiye olmadan bu krizi çözemeyiz” yorumunda bulunmuştu.

Schengen Nedir?

1985 yılında beş AB ülkesinin imzaladıkları Schengen Anlaşması iç sınırlarda vize kontrollerinin kaldırılmasına yönelik bir anlaşmaydı. Daha sonraki yıllarda AB ülkelerinin büyük kısmının yanı sıra, AB üyesi olmayan bazı ülkeler de bu işbirliğine katılınca ‘Schengen Bölgesi’ oluşturuldu.

Bu durum, Schengen’e katılan ülkelerin, birbirleriyl olan sınırlarda kontrol yapmadıkları anlamına geliyor. Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler arasında sınırı geçen vatandaşlar pasaport kontrolüne tabi tutulmadan, serbestçe diğer ülkeye geçebiliyor.

70 ülke Türkiye’ye vize uygulamıyor. Türkiye’nin bu anlaşmaları sağlaması halinde vize uygulamayan ülke sayısı 100’e yaklaşacak. Fransa da geçtiğimiz günlerde kısa süreli seyahatler için Türklere 48 saatte ekspres vize uygulaması başlatacağını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön