Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Venedik, Turistlerden “Ziyaret Ücreti” Almaya Hazırlanıyor
Destinasyonlar

Venedik, Turistlerden “Ziyaret Ücreti” Almaya Hazırlanıyor

Bilindiği üzere Venedik, Avrupa’nın en fazla ziyaretçi ağırlayan şehri. Ünlü kanallarının yanı sıra San Marco Meydanı, Saint Mark Bazilikası ve Palazzo Ducale Sarayı gibi “gezilesi, görülesi” yerleri ile de en favori destinasyonlar arasında.

Venedik şehri çok fazla ziyaretçi ağırlıyor olmaktan dolayı mutlu da değil aslında. Kalabalık bir yana şehrin doğal güzelliğine bir uzun süredir zarar geldiği rapor ediliyor.

Konaklama ücretlerine yansıtılan ilave verginin yanı sıra şimdi de günlük ziyaretçilerden bir ücret alınması gündemde.

Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, geçtiğimiz Pazar günü twitterda yaptığı paylaşımlarda bu ücretin sinyalini verdi.

Mesajda “..Venedik’te yaşayan, çalışan ya da okumak üzere orada bulunanları korumak adına misafirlerimizden de bir katkı bekliyoruz. Bu katkı ile şehrimizi daha iyi yönetecek, onu daha temiz tutacak ve mimari yapısına uygun restorasyon hizmetlerimizi artırabileceğiz” deniyor.

En büyük sıkıntıların başında şehri temiz, düzenli tutmak ve gerek orada daimi ikamet edenlerin ve gerekse de şehri ziyarete gelenlerin güvenliğini sağlamak.

The Guardian’ın haberine göre katkı ücreti 10 €uro civarında olacak. Mevsimine göre de değişkenlik gösterecek. Ancak başkan henüz net bir ücret açıklamadı.

Bir diğer kaynakta belirtildiği üzere bu ücret tren, otobüs ya da yolcu gemileri ile şehre gelenlerden alınıyor olacak.

Diğer taraftan, yoğun turizmin şehri o derece yoruyor olması ile ilgili UNESCO’nun da bazı önlemler alacağı belirtiliyor. Şehir her an “Tehlikeli Dünya Mirasları” listesine alınabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön