Anasayfa » Güncel » Uzun Süreli Masabaşı Çalışma Aniden Öldürebilir, Egzersiz Yapın!
Güncel

Uzun Süreli Masabaşı Çalışma Aniden Öldürebilir, Egzersiz Yapın!

egzersiz-yapin-uzun-sureli-masabasi-calisma-aniden-oldurebilir
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
15 Ekim 2015

Spordan hoşlanan, işten çıktıktan sonar vaktinin bir kısmını spora ayıran insanlardan mısınız yoksa benim gibi tembellerden mi, eğer tembellerdenseniz kötü haber bizler için geliyor. Egzersiz programınızı gözden geçirmeli, hatta yoksa mutlak bir tane program oluşturmalısınız. Hayati önem taşıyan bu konu uzun süreli masa başında hareketsiz çalışan beyaz yakanın en büyük sorunu oluyor, hatta ani ölümlere yol açıyor.

Exeter Üniversitesi ve Koleji tarafından 5.000 kişi ile 16 yıldır sürdürülen bir araştırma,  kötü bir gerçeği gün yüzüne çıkardı. Eğer işe tam odaklı çalışıyor, dikkat dağıtmamak için kalkıp bir su bile almıyorsanız başınız belada. Uzun aralıklar ile çalışıyorsanız, ister bilgisayar başı iş yapın, isterseniz tüm gün kâğıtlarla uğraşın, kapınızdaki tehdit aynı: Erken ölüm riski.

Yani eğer erkenden ölmek istemiyorsanız, ölümüne çalışmayı bırakın, küçük aralar verin ve biraz kendinizi esnetin, küçük egzersizler yapın ve vücudunuzu uzun süreli aynı pozisyondan çıkarın.

Aynı zamanda Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisinden bu konuda gelen uyarı ise şu gerçeğe dikkat çekiyor: Eğer 30 dakikadır durmadan çalışıyorsanız, en azından çalıştığınız civarda küçük bir yürüyüş yapın. Evet vaktiniz altın değerinde ama sağlımızdan daha değerli değil. Eğer hiçbirşey yapmayıp tam odaklı halde çalışma niyetiniz varsa şu riskleri en başından kabul etmelisiniz: Erken ve aniden ölüm, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve diyabet.

Exeter Üniversitesi sağlık bilimleri bölümünden araştırmacı Richard Pulsform son noktayı şöyle koydu: “ Çalışmalarımız şöyle öngördü ki oturma vaktinizi azaltmak sadece ölüm riskinizi azaltmıyor, aynı zamanda insanları daha aktif olmaları ve kamu sağlığının önceliği konusunda da cesaretlendiriyor”

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön