Anasayfa » Güncel » Uykuseverler Haklı Çıktı: Sabah 9’da İşe Gelmek “İşkence ile Eşdeğer”
Güncel

Uykuseverler Haklı Çıktı: Sabah 9’da İşe Gelmek “İşkence ile Eşdeğer”

uykuseverler-hakli-cikti-sabah-9da-ise-gelmek-iskence-ile-esdeger
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
24 Aralık 2015

İngiltere’de uyku bilimciler tarafından yapılan son araştırma,  9’dan 5’e çalışmanın sağlık üzerinde kötü etkileri olduğunu belitti ve ekledi: 9’de işe başladığınız zaman uyku yoksunluğu sebebiyle etkili çalışamıyorsunuz.

Araştırma sabah 10’dan önce işe başlayan insanların kendilerini “hasta, aşırı yorgun ve stresli” hissettiklerini vurgularken bu durumu da “işkence ile eşdeğer” olarak tanımladı.

Oxford Üniversitesinden Dr Paul Kelley ise araştırmayı şöyle açıklıyor:

“Vucut sistemine oldukça zarar veriyor çünkü  vücudunuzdan  fiziksel, duygusal ve performans bakımından etkiliyorsunuz.”

“Karaciğerinizin ve kalbinizin farklı çalışma kalıpları var ve siz onlardan iki , üç saatlik kaymalar istiyorsunuz. Bu uluslararası bir durum. Herkes bu durumdan muzdarip ve bunu çekmek zorunda da değiller.”

” 24 saatlik ritmimizi değiştiremeyiz ve belirli bir saatte kalkmayı öğrenemezsiniz. Vücudunuz güneş ışığına göre ayarlıdır, bilmeseniz de bu hipotalamusa raporlanır.”

“Bunu daha büyük bir resimde hastane ve hapishanelere uygulayın. İnsanları uyandırıyorlar  ve istemeseler de insanlara yiyecek veriyorlar. Daha uysal oluyorsunuz çünkü siz bu işin tamamen dışındasınız. Uyku yoksunluğu bir işkencedir.”

Çalışmanın tutarlılığını kanıtlamak için kendi öğrencilerinin okula 8.30 yerine 10.00’da gelmelerini isteyen Dr Kelley  öğrencilerin not ortalamalarının %19 daha arttığını deneyimlemiş.

Ayrıca Kelley 9’dan 5’e  çalışmanın çalışanlarının sağlığına ve organizasyonun verimliliğine karşı büyük bir tehdit olduğunu savunuyor.

Uykunun hayatımızdaki önemi aşikar, verimliliği etkilediği de kanıtlandığına göre işe gidiş geliş saatlerinde bir düzenleme öngörülebilir mi,  Siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön