Anasayfa » Güncel » Unseen Art: Görme Engelli Kişiler için Sanat Galerisi Deneyimi
Güncel

Unseen Art: Görme Engelli Kişiler için Sanat Galerisi Deneyimi

unseen-art-gorme-engeli-kisiler-icin-sanat-galerisi-deneyimi
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
26 Kasım 2015

Görme engelli kişilerin eğer ünlü sanat eserlerini görme şansları olsa ne hissederlerdi hiç hayal ettiniz mi? Ne kadar kafamızda canlandırmaya çalışsak ta hep bir şeyler eksik kalır tam olarak bilemeyiz derken, biri çıkageldi ve görme engelli kişilerin göremeseler de sanat eserlerini hissetmeleri için elinden geleni yaptı..

İnsanlar arasındaki sınırı kaldırmayı amaçlayan bu sanat projesinin ismi “Unseen Art” yani Görünmeyen Sanat başında Helsinki’li bir sanatçı olan Marc Dillon’un yarattığı bu hareket görme engelli kişilerin sanatı görmeseler de hissetmelerini sağlıyor.

3D art

3D art

“Dünyanın dört bir yanından insanları dahil ederek klasik sanat eserlerini 3D olarak yeniden yaratıyoruz. Sonuç olarak dokunuyor ve hissediyorlar. Tüm sergiler insanların evlerinde gerçekleşiyor, eserlerin 3D çizimlerinin hepsi açık kaynak ve basılabilir, yani  3D yazıcıya erişiminiz olan, dünyanın herhangi  bir yerinden ulaşabilirsiniz. Küresel olarak sanata eşit ulaşımı sağlamak bizim tutkumuz ve amacımız.”

mona lisa 3D

mona lisa 3D

 

“Mona Lisa’nın gülüşünün neye benzediğiniz bilmediğinizi hayal edin, ya da Van Gogh’un ayçiçeklerinin. İnsanların o eserler hakkında konuştuklarını ve onu aslında sizinde bildiğinizi ama asla onu sadece kendiniz için deneyimleyemeyeceğinizi düşünün. Dünyada milyonlarca kişi görme engelli, işte gerçek bu!”

Tekrardan 3D olarak ürettikleri sanat eserlerini müzelerde sergiliyorlar.

Bu Unseen Art’ın görme engelli kişiler için yaptıkları tek girişimde değil üstelik. Daha önceden “Dokunulabilir Anılar” projesi adı altında görme engelli bir annenin çocuğunun ultrasound fotoğrafının 3D versiyonunu yaparak çocuğunu hissetmesini sağlamışlardı.

Projenin tasarımcısı Marc Millon ise “Sanat galerilerine dokunacakları hiç bir şey olmadığı için gitmekten nefret eden kişilerin  sanat galerilerine gitmesini sağlamak tam bir devrim olurdu.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön