Anasayfa » Güncel » Ülkelere Göre Yemek Rehberi: Nerede, Ne Yemeli?
Güncel

Ülkelere Göre Yemek Rehberi: Nerede, Ne Yemeli?

ulkelere-gore-yemek-rehberi-nerede-ne-yemeli
Merve Ateş
Merve Ateş
7 Ekim 2015

Dünyanın dört bir yanındaki muhteşem lezzetleri bizlere sunan ülkelerin yemek kültürünü daha yakından tanımak ister misiniz?

İşte, Ülkelere Göre Yemek Rehberi:

Acı severler buraya: Meksika

Meksika, bol soslu, acılı ve baharatlı yemekleriyle ön plana çıkıyor. Meksika’daki çoğu yemekte mısır unu, ülkeye özgü baharatlı-acı soslar görmeniz mümkün. Özellikle mısır veya buğday unundan yapılan Tortilla, her Meksikalının evinden bulunan gelenekselleşmiş bir yemek. Hamur yemekleri, balık ve çorba çeşidi bakımından da zengin olan Meksika, Türk yemek kültürüne yakın bir çizgide bulunuyor.

Mutlaka yemeniz gereken meşhur Meksika tatları ise, Fajita, Taco, Tortilla, Tamale, Buritto, Quesadilla, Gaspatcho Çorbası, İstiridye Çorbası, Karides Çorbası, Barbunya Fasulyesi.

fajita_tg

Meksika’nın meşhur yemeği Fajita

Peynir ve şarap medeniyeti: Fransa

Yemek yapımını sanata çeviren Fransa’da peynir ve şarabın çok farklı bir yere sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Keza, Fransa’da peynir ülkemizdeki gibi sadece kahvaltıda değil; ara öğünlerde ve akşam yemeklerinde sıkça tüketiliyor. Fransa’da gideceğiniz her şehirde başka bir peynir ve şarap çeşidine rastlamanız ihtimaller dâhilinde. Et yemeklerini ve tabi ki Fransız klasiği haline gelen Kruvasan, Fondü(Fondue), Cordon Bleu, Cafe au Lait’yi de unutmayalım.

Fransa’da ne yemeli? Krema Soslu Cordon Bleu, Soğan Çorbası, Fransız Tostu, Brioche, Rosto, Cafe de Paris Soslu Bonfile, Balık Fondue, Çikolata Fondue, Croissant (Kruvasan), Peynir çeşitleri, Krep çeşitleri

peynirvesarap_tg

Fransa’nın vazgeçilmez ikilisi peynir ve şarap

Et ve hamur birarada: Almanya

Ana öğün olarak et, sosis ve balık çeşitlerinin sıkça tüketildiği Almanya’da bezelye, fasulye, ıspanak, şalgam gibi sebzeler aperatifleri oluşturuyor. Alman pastasından da tahmin edeceğiniz üzere, Almanlar kek, kurabiye, ekmek gibi hamur işleri yemeklerinde çok ünlüler. Alman birası ve korn ülkenin en popüler içkisi sayılıyor.

Peki, neleri tatmalıyız? Alman pastası, Alman kurabiyesi, Kral Usulü Kahve, Tavuklu Frikasse, Vişneli Alman turtası, ekmek, bira ve pasta çeşitleri

almankeki_tg

Nefis Alman kekinden bir görüntü

Makarna ve pizza deyince: İtalya

Makarna ve pizza dediğimizde ilk aklan gelen İtalyan mutfağının kökeni Roma dönemine kadar uzanıyor. Ülkede neredeyse çoğu öğünde farklı soslar ve eklemelerle yapılan lezzetli makarna çeşitlerini görebiliriz.

Buna karşın İtalya’yı sadece makarna, spaghetti ve pizzayla sınırlamak da doğru bir yaklaşım değil. Çünkü İtalya’da Gorgonzola ve Parmesan peyniri, mortadella, salami ve Milano’dan getirilen şarküteri çeşitlerinin de önemli bir yeri var. Ve tabi ki İtalyan şarabı, espresso, tatlı ve kurabiye çeşitlerini de unutmamak gerekiyor.

Ne yemeli/içmeli? Risotto, Spaghetti çeşitleri (Napoliten, Alla Norma), Makarna Çeşitleri (Fettucine, Ravioli, Ricotta, Canalone), Toskana, Espresso.

spaghetti_tg

İtalya deyince ilk akla gelen yemek spaghetti

Türk mutfağından esintiler: Balkanlar

Gelenekler, inanış, yaşam tarzı ve kültür gibi çoğu konuda Türkiye ile ortak paydada buluşan Balkan ülkeleri (Bosna Hersek, Makedonya gibi) yemek konusunda da benzer tercihlere sahip.

Balkanlar’da da tıpkı Türkiye gibi etli ve baharatlı yemekler, pirinç, hamur işi ve salata sıkça tüketiliyor. Bu iki ülkenin sadece yemek tüketimleri değil yemeklerinin yapılış tarzı hatta isimleri bile birbirine benziyor.

Balkanlar’ın meşhur yemeği güveçte etli kuru fasulye,  ‘pljeskavica’ diye isimlendirdikleri kaşarlı köfte, ‘köfte’ dedikleri küçük dikdörtgen köfteler, sebze ve tavuk çorbaları, salata bunlardan bazıları…

Balkan ülkesine yolunuz düşerse; Balkanlar’ın meşhur mezesi Soka (kaymaklı biber turşusu), Büryan, Boşnak böreği, Pljeskavica, Trileçe, kuru fasulye, köfte, çorba çeşitleri, kuru et ve pide çeşitlerini mutlaka tadın.

balkanyemekleri_tg

Balkan ülkelerinin meşhur lezzetleri Pljeskavica ve köfte

Su ürünleri cenneti: İskandinav Ülkeleri

Zengin su ürünleri çeşidine sahip İskandinav ülkeleri, özellikle Ringa ve Somon balıklarının lezzetiyle biliniyor. Su ürünlerinin yanı sıra geyik, kaz, balina, at gibi hayvanların eti de İskandinav ülkelerinde tercih ediliyor.

Meşhur yemekleri: İsveç köftesi, Norveç Somonu, Finladiya mantarı, Leverpostej, Fiskepudding, Hamburger, Saffronbuns, Lingonberries.

norvecsomonu_tg

Meşhur Norveç Somonu

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön