Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Ülkelere Göre Bahşiş Verme Kuralları
Destinasyonlar

Ülkelere Göre Bahşiş Verme Kuralları

ulkelere-gore-bahsis-verme-kurallari
Beste Eşerler
Beste Eşerler
31 Ekim 2015

Mesele bahşiş vermeye gelince, bazen akan sular durmak zorunda kalır; çünkü bu husus, Dünyanın neresinde olursanız olun oldukça hassas bir içeriğe sahiptir. Bazen müşterinin servis hakkındaki düşüncesini gösteren bu teşekkür aracı, bazı ülkeler için zorunlu olurken çoğu zaman ödediğiniz hesaba göre de değişir. O zaman, yabancı bir ülkedeyken hayatınızı kurtaracak 5 bahşiş verme kuralına bir göz atın.

Biliyoruz ki bahşiş vermek, hizmet sektörü içinde aldığımız hizmeti ne kadar kaliteli olarak ölçülendirdiğimizin en büyük göstergelerinden biridir. Bu yüzden, gerçekten de bazen seyahate çıkmadan önce gidilen yerin bu kurala ne kadar hassas yaklaştığını iyi analiz etmek şart. O zaman, işte sizin için gittiğiniz yerde bir numara olmanızı sağlayacak bazı bahşiş kuralları ve ülkelere göre yüzdeler…

ulkelere-gore-bahsis-verme-kurallari2_tg

Nereye gittiğiniz önemli

5. Seyahatinizden önce ülkelerin beklentilerini iyi araştırın

Gerçekten de bir yere gitmeden önce o yerin sizden ne beklediğini bilmek önemli; sonuçta seyahati rahat geçirmek için oyunu kurallarına göre oynamak lazım ki bahşiş vermek de bu kurallardan biri.

Kuzey Amerika: Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada aynı orana sahip iki ülke ve bu oran % 15-20 arasında değişiyor; oysaki Meksika her yerde sabit bir kural uyguluyor: %15.

Güney Amerika: Arjantin bu oranı %10 olarak belirlerken; Şili, Kosta-Rika ve Peru gibi ülkeler sizden %15 oranında bahşiş bekliyorlar.

4. Unutmayın ki her ne kadar iyi araştırmış olursanız olun, kurallar değişkenlik gösterebilir.

Bu değişkenlik restoranların farkından kaynaklanıyor.

Avrupa: Birleşik Krallık, Almanya, Türkiye ve Hırvatistan %10 beklerken; geri kalan ülkelerde bahşiş zaten hesabın içinde geliyor. Kolay!

ulkelere-gore-bahsis-verme-kurallari3_tg

Yerel para birimine dikkat

3. Yerel para birimine dikkat

Yerel para birimlerini iyi öğrenin, kimse hesaptan daha fazla bahşiş bırakmak istemez.

Asya: Genelde %10-15 arasında değişiyor; ancak Japonya ve Tayland’da böyle bir zorunluluk yok. Bu iki ülkede bahşiş stresi yaşamayacaksınız.

2. Nakit nakittir

Her zaman için bahşişi nakit olarak ödemeye bakın, çok daha makbul olacak.

Afrika: Her yerde %10

ulkelere-gore-bahsis-verme-kurallari4_tg

Turist olmayın

1. Şehrin yerlilerinden gibi davranın

Kimse sizden zorla bahşiş tabi ki alamaz; ama siz yine de yerli kültüre fazla aşina gibi davranırsanız bahşiş verme Dünyanın neresinde olursanız olun sizin için pahalı bir aktivite olmaktan çıkacaktır.

Okyanusya: BAHŞİŞ YOK! Daha ne kadar güzel olabilir ki?

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön