Anasayfa » Güncel » Uçuş Kartınızı Sosyal Medyada Paylaşırken İki Kez Düşünün!
Güncel

Uçuş Kartınızı Sosyal Medyada Paylaşırken İki Kez Düşünün!

ucus-kartinizi-sosyal-medyada-paylasirken-iki-kez-dusunun
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
10 Ekim 2015

Uçuş kartınızı Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırken iki kere düşünün. Bu hareketiniz size kimliğinizin çalınmasına kadar etkileyebilecek sonuçlara sahip.

Seyahat bitti ve çok güzeldi. Şimdi onunla ilgili her şeyi tekrardan düşünmeye başladınız. İlk ne yaparsınız? Tabi ki Instagram’da bir kaç seyahat fotoğrafı paylaşırsınız hatta belki havaalanında uçuş kartınızı “Gidiyorum!” not ile bile paylaşmış olabilirsiniz. Tehlikenin farkında mısınız?

Sanal güvenlik uzmanları uyarıyor. Uçuş kartınızı sosuyla medya hesaplarınızda paylaşmanız o kadar da akıl karı değil aslında. Yaptığınız bu eyler siber saldırganların sizin gizli bilgilerinize kolayca ulaşmasını sağlayacak bir adım olabilir.

Nasıl mı?

Çünkü tüm uçuş kartlarında sahibine özel barkodlar vardır. Bu barkodlar sizin bilgilerinizi içerir. Akıllı telefonlarda barkod okutma uygulamalarının ücretsiz sunulduğu göz önünde bulundurduğumuzda bu barkodlardan bilgilere erişmenin oldukça kolay olduğunu da tahmin edebiliyoruz.

Barkodlarda ne tür bilgiler bulunur?

Tam olarak hırsızlar sizin tam isminizle beraber nereye gidip geldiğinize yolculuk sırasında hangi hava alanlarını kullandığınızı hatta sık-uçan-yolcu hesabınıza hatta pasaport numaranıza kadar ulaşabilirler.

Brian Krebs isimli siber güvenlik uzmanı blogundan tüm yolcuları uyardı.

“Bir dahaki sefere kullanılmış uçuş kartınızı çöpe atarken iki kez düşünün hatta onu kağıt öğütücüye atmayı düşünün.”

” İki boyutlu barkodlar ve QR kodlar size ve sizin gelecek seyahat planlarınıza ve sık uçan yolcu bilgilerinize ulaşılması konusunda birçok bilgiyi açığa çıkarır. Birisi bir kez hesabınıza erişim sağladığı zaman gelecek seyahatinizi iptal etme, kişisel bilgilerinizi değiştirmek gibi ciddi eylemlerde bulunabilir.” Dedi.

 

Uçuş kartlarınızı paylaşırken bir daha düşünün!

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön