Anasayfa » Güncel » Uçakta Gripten Korunmanın Yolları
Güncel

Uçakta Gripten Korunmanın Yolları

Mevsimle paralel olarak grip ve nezle gibi birçok bulaşıcı hastalık kalabalık ortamlarda oldukça fırsatçı olabiliyor. Peki, kış aylarında bu durum seyahatlerimizi gerçekleştirmemize engel mi?

Korunma

Keşke grip veya nezlesi olan yolcular maske ile önlem alıyor olsa, ancak henüz o dönemde değiliz.

 

Seyahatseverler ilk olarak kendilerini koruyabilirler. Kalabalıktan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Bekleme salonunda bile olsa hava akımının bulunduğu alanlar tespit edilebilir, uçuş saatine kadar oralarda durulabilir. Uçuğa giden kapılarda girilen sıralarda da öndeki yolcu ile arada mesafe bırakmak fayda sağlar. Dip dibe girilen sıraların kimseye yararı olmaz.

Uçuşlar için koridordaki bir koltuk yerine cam kenarı tercih edilmesinde fayda vardır. Koridordan gelip, geçen ve örneğin grip olan hastalar ile aranıza az da olsa mesafe koymuş olursunuz.

 

Ekstra Malzemeler

Seyahatlere hastalıksız çıkılsa bile yolcuların yanlarına rahatlıkla alabileceği bir nazal sprey solunum yollarını açık tutmaya yarar. Solunumu uçuş süresince açık tutan yolcu olası virüsleri de vücuttan daha çabuk atabilir.

Hiçbir sprey olmasa bile el, ağız ve burnun sıkça suyla yıkanması oldukça fayda sağlar.

Uçak Masaları

Her ne kadar iki uçuş arası uçaklar temizleniyor olsa da kullanım alanlarının dezenfekte edilip, edilmediğinden emin olunmaz. O sebeple küçücük bir dezenfektan şişesi ya da ıslak mendil, daha önceki yolcuların istemeyerek de olsa geride bıraktıklarını yok etmeye yarar.

Benzer şekilde koltukların baş kısmında yer alan (varsa) kumaşı ters çevirmeli. Daha önce yolculuk etmiş olanların bu önlemleri saygısızlık olarak algılamasına gerek yok.

Grip olanların seyahati daha az hareketli geçecek diye diğer yolcuların da öyle geçmesine gerek yok.

Sağlıklı günler dileriz.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön