Anasayfa » Güncel » Uçakta Doktor Bulunmasının Tarifsiz Rahatlığı
Güncel

Uçakta Doktor Bulunmasının Tarifsiz Rahatlığı

Bazen filmlerde bazen de gerçek hayatta uçuş esnasında duyduğumuz bir anons seferin seyrini ve havasını değiştirir “Uçakta doktor var mı?”. Bu soru, cevap ve durumun analizini İngiltere’de yayınlanan bir sağlık dergisi meraklıları için araştırmış.

 

 

Gerçekleştirilmekte olan her 604 uçuştan en az birinde “Uçakta doktor var mı?” anonsu yapılmakta. Bu anons bazı havayolları şirketlerince olası bir sağlık sorunu halinde acil yardım alabilme olasılığını değerlendirmek için de yapılıyor. Yani bazı zamanlarda sadece önden bilgi almak amaçlı.

Araştırmanın bir başka önemli bulgusu da – güvendeyiz, rahat olabiliriz – her 12 uçuştan 11 uçuşta bir adet doktor yolcu mutlaka bulunmakta. Bu ne anlama geliyor? Her ne kadar uçuş esnasında rahatsızlanma korkusu normal bir yer ve zamandan daha fazla endişe verici olsa da acil yardımı en doğru elden alma hız ve ihtimalimiz o denli fazla.

 

 

Yine aynı araştırmada ortaya çıkan bir başka bulgu da doktorların en çok İtalya’dan ve İtalya’ya gerçekleştirilen uçak seferlerinde bulunduğu. Bunun sebebi ise sağlık ile ilgili olarak İtalya’da birçok konferans düzenleniyor olması olarak gösterilmekte.

Uçakta bulunan yolcuların profilleri incelendiğinde ortaya çıkan diğer meslek grupları ise yoğunluklarına göre şu şekilde sıralanmakta:

Finans Uzmanları yüzde 44

Satış Elemanları yüzde 43

Medya Uzmanları yüzde 38

Mühendisler yüzde 32

Pazarlama Uzmanları yüzde 26

Bilim Adamları yüzde 20

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön