Anasayfa » Güncel » Uçak Üreticileri Airbus ile Boeing Yarışında Kazanan Kim Oldu?
Güncel

Uçak Üreticileri Airbus ile Boeing Yarışında Kazanan Kim Oldu?

ucak-ureticileri-airbus-ile-boeing-yarisinda-kazanan-kim-oldu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
13 Ocak 2016

Avrupanın en büyük uçak üreticisi Airbus, en büyük rakibi olarak nitelendirilen Boeing’i 2015 yılında aldığı siparişlerle geride bıraktı. Geçtiğimiz yılın kazananı Airbus oldu.

Yolcu uçaklarına ve askeri uçaklarının üreticisi olan iki firmanın kıyasıya rekabeti sürüyor. Geçen yıl aldığı siparişlerde büyük bir artış yakalayan Airbus, Boeing’i geçti.

Euronews.com’da yer alan habere göre, Avrupalı uçak üreticisi Airbus geçen yıl bin 36 adet uçak siparişi aldı. Bu rakam, şirketin bir önceki yıl aldığı siparişe göre üçte bir oranında daha fazla olması anlamına geliyor. 1000’i aşkın uçak siparişinin tutarı ile tam 1 trilyon dolar.

Merkezi Fransa’nın Tolouse şehrinde bulunan uçak üreticisi, geçtiğimiz yıl 635 uçağın teslimatını gerçekleştirdi bile.

Teslimatı tamamlanan uçak sayısının 2016’da 650’yi geçeceği tahmin ediliyor.

Yabancı haber kaynaklarında iki büyük rakibin siparişlerine yönelik bir de grafik paylaşıldı. Buna göre, Airbus 2015 yılının Kasım ayının sonuna kadar 1000’den fazla sipariş almışken, Boeing ise 878 siparişte kaldı.

İşte o grafik:

airbus_boeing_grafik

İki firmanın 2015 siparişlerini gösteren grafik

Aylara göre gösterilen verilere göre, Mart ayına kadar hemen hemen yakın sayıda siparişler alan iki şirket, bu tarihten sonra farklı yönlere gidiyor. Airbus Mart ayında artış göstermeye başlıyor ve Mayıs sonunda yine aynı sipariş sayısında buluşuyorlar.

Ancak asıl ayrılık, yaz aylarında başlıyor. Bu tarihten sonra Boeing azar azar büyüme göstermeye devam ederken, Airbus ani sıçramalar yapıyor ve yılı zirvede kapatıyor.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER