Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Uçak Krizinde Son Gelişme: Rusya Vizesiz Seyahati Durdurdu
Acentalar

Uçak Krizinde Son Gelişme: Rusya Vizesiz Seyahati Durdurdu

ucak-krizinde-son-gelisme-rusya-vizesiz-seyahati-durdurdu
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
27 Kasım 2015

Geçtiğimiz günlerde patlak veren ve Rus-Türk ilişkilerini zorlu bir sürece sürükleyen uçak krizi sonrası Rusya’dan son darbe ‘vizesiz seyahat’ konusunda oldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşmalarını askıya aldıklarını açıkladı.

Tüm dünyanın merakla takip ettiği Rus uçağının düşürülmesi sonrası kriz artarak sürüyor. Turizmcileri üzecek birçok karar ardı ardına sıralanırken, sıcak bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye ile Rusya arasında 2010 yılında imzalanan anlaşmaya göre karşılıklı olarak vize uygulaması kaldırılmıştı. Ancak Rus vatandaşlarına “Türkiye’ye seyahat etmeyin!” uyarısı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, vizesiz seyahat anlaşmasını 1 Ocak itibariyle askıya aldıklarını duyurdu.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre, 90 gün içinde 30 günü geçmeyen seyahatler için vizesiz giriş yapabiliyordu. Ancak yeni gelişme sonrası, bu durum mümkün olmayacak.

Kriz sonrası geçtiğimiz günlerde, Rusya Federal Turizm Ajansı (Rostouism) Türkiye’ye yönelik tüm tatil satışlarının durdurulması çağrısında bulunmuştu. Çağrı yanıt buldu ve Rusya’daki tur operatörleri, Türkiye satışlarını durdurdu. Türkiye’ye yönelik tüm charter uçuşlar da askıya alındı.

Gelecek Sezon Ne Olacak?

Turizm açısından düşünüldüğünde, yaşanan gelişmeler, zorlu bir turizm sezonunu geride bırakan Türk turizmi için bir kırılma noktası. Turizmciler gelecek sezon için şimdiden yapılacakları sıralarken, iki ülke arasındaki gerginliğin Rus turizmi üzerindeki etkileri sürüyor.

Antalya’ya gelecek Rus futbol kulüpleri, kentteki kış turizmini iptal ederken, gelecek sezon için sıkıntılar da şimdiden başladı.

Son olarak da 1 Ocak’tan itibaren Türkiye ile vizesiz seyahat uygulamasının kaldırıldığı açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön