Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Uçak Krizi Sonrası Rusya’dan Turizmcileri Üzecek Karar
Acentalar

Uçak Krizi Sonrası Rusya’dan Turizmcileri Üzecek Karar

ucak-krizi-sonrasi-rusyadan-turizmcileri-uzecek-karar
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
25 Kasım 2015

Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rostouism) Türkiye’ye yönelik tüm tatil satışlarının durdurulması çağrısı yanıt buldu. Rusya’daki tur operatörleri satışları durdurdu. Türkiye’ye yönelik tüm charter uçuşları da askıya alındı.

Tüm dünyanın merakla takip ettiği Rus uçağının düşürülmesi tam bir krize dönüştü. Turizm açısından bakıldığında 2016 için şimdiden kırmızı alarm veriliyor. Turizmciler, durumun ciddiyetinin oldukça farkında görünüyor. Yapılan açıklamalar bu yönde.

Rus-Türk ilişkilerini gerginliğe sürükleyen olay sonrası önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ziyaretini iptal etmesinin ardından Rus vatandaşlarını Türkiye seyahatine çıkmama konusunda uyarmıştı. Ardından tur operatörleri arasında ilk olarak Natalie Tours, yakın gelecek için Türkiye satışı yapmayacağını açıklamıştı. Tez Tour ise müşterilerini Türkiye’ye gitmemeleri için uyardı.

Ancak uçak krizinin turizme etkileri bu gelişmeler ile son bulmadı. Rusya Federal Turizm Ajansı’nın çağrısı üzerine harekete geçildi ve Rusya’daki tüm tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik satışları askıya alındı.

Natalie ile başlayan tur operatörlerinin iptal haberleri, Biblio Globus ile devam etmişti. Son listeye göre bu furyaya birçok tur operatörü katıldı. Intourist, Coral, Pegas, Brisco ve Anex satışlarını durdurma kararı aldı. Müşterilerini uyarmakla yetinen Tez Tour da operasyonlarını durdurdu.

Rusya’dan yaşanan ekonomik kriz ve krizin etkileri nedeniyle bu yazı olumsuz bir havada geçiren Türk turizmi, karar sonrası yeniden zor durumda kalacak gibi görünüyor. Tur operatörlerinin turizmcileri şok eden iptal kararları, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye’nin artık Rus turistler için güvenli bir yer olmadığı açıklamalarının ardından geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısında bulunması, tur operatörlerinin bu kararı almasında etkili oldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön