Anasayfa » Güncel » TURSAB’da Başkanlık Yarışı
Güncel

TURSAB’da Başkanlık Yarışı

tursabda-baskanlik-yarisi
Emir GELEN
Emir GELEN
18 Eylül 2015

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Olağan Genel Kurulu’na 3 aydan az bir süre kaldı. Geçtiğimiz ay Başaran Ulusoy’un ekibinden ayrılan eski Başkanvekili Firuz Bağlıkaya’nın adaylığını açıklaması ile yarış iyice kızıştı.

Bağlıkaya’nın adaylığı ile hiç kuşkusuz bu süreçte en zararlı çıkan isim Emin Çakmak oldu. Ortaya güçlü bir icraat söylemi koyamayan ve aday olduğu son 4 dönemde sürekli olarak bir öncekini tekrarlayan stratejisi ile Emin Bey’in bu dönemde diğer 2 isim arasında ilgiyi üzerine çekebilmesi çok zor.

Öte yandan Firuz Bey’in bu süreçteki en büyük avantajı, arkasına ETS’yi alması olarak görülebilir. Aldığım bilgilere göre Mehmet Ersoy’un ETS şirketi, Firuz Bey’in TÜRSAB Yeniden – Değişim Başlıyor kampanyası için 6 milyon TL’lik bir bütçe ayırmış.

Maalesef seçimler bu dev bütçelerle değil, icraatler ile, kadirşinaslık ile kazanılıyor. Firuz Bey yıllarca Başaran Bey yönetimindeki TÜRSAB’da 2 numara olarak görev aldı. Hatta kendisini, Aralık 2013’te Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki seçim esnasında büyük bir özveri ve inançla çalıştığını görmüş, kürsüye çıktığında yönetimini nasıl savunduğuna ve Emin Çakmak’a nasıl karşı çıktığına bizzat tanık olmuştum.

Peki son 4 ayda ne oldu da “TÜRSAB Yeniden – Değişim Başlıyor” söylemi ile yola çıkıldı? Bunca sene TÜRSAB’ın yönetiminde ne tür bir değişiklik istenildi de Başaran Bey tarafından gerçekleştirilmedi, bunları hem acenteler hem de kamuoyu bilmek ister diye düşünüyorum.

Bugünkü durum göz önüne alındığında, Emin Çakmak ebedi muhalefet ve adaylık sevdasından bu seçim ile vazgeçerek köşesine çekilecek, ve adaylıkta harcadığı vakti turizm camiasına ve işine verecektir diye düşünüyorum, ki olması gereken de budur. Diğer 2 aday arasında kalan acentalar da, büyük ihtimalle istikrardan yana olacaklardır görüşündeyim.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön