Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Tarihi “Casa Garibaldi Binası” Seyahat Acentalarının Hizmetine Girdi
Acentalar

Tarihi “Casa Garibaldi Binası” Seyahat Acentalarının Hizmetine Girdi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
22 Kasım 2018

Restorasyonu TÜRSAB tarafından yaptırılan, İstanbul Beyoğlu’ndaki 134 yıllık tarihi Casa Garibaldi Binası’nın kullanım hakları, İtalyan Vakfı ile imzalanan yeni kontrat uyarınca TÜRSAB’a kazandırıldı. TÜRSAB tarafından sosyal merkez ve etkinlik alanı olarak kullanılacak bina tüm seyahat acentaları ve turizm sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşların hizmetine sunulacak.

İtalya ulusal birliğini sağlayan Giuseppe Garibaldi’nin, İtalyan İşçi Yardımlaşma Cemiyeti’nin toplanma merkezi olarak kullanılan Beyoğlu’ndaki Casa Garibaldi Binası, 1920’li yıllarda konser, dans gösterisi ve operalara ev sahipliği yapıyordu.

Yapımına 1863 yılında başlanan ve 1884 yılında inşası tamamlanan  bina, uzun yıllar İstanbul’da yaşayan İtalyanların toplanma alanı olarak kullanılmaya devam etti.

2012 yılında İtalyan Vakfı ile TÜRSAB arasında yapılan protokolle, tarihi binanın yeniden kent yaşamına kazandırılması için restorasyon süreci başlamıştı.

10 milyon dolara restore edildi

Casa Garibaldi Binası’nın restorasyon çalışmaları 2017 yılında tamamlandı. Tarihi Garibaldi Binası’nın kullanım haklarının düzenlenmesi amacıyla TÜRSAB yönetimi, geçtiğimiz günlerde İtalyan Vakfı ile yeniden masaya oturdu. Restorasyonun ardından Yönetim Kurulu’nun Garibaldi projesi için yetkilendirdiği Tansu Demir’in, İtalyan Vakfı ile yürüttüğü uzun müzakereler sonucunda; etkinlik kullanım hakları TÜRSAB’ın olmak üzere kontrat yenilendi.

 

10 yıllık tahsis anlaşması imzalandı

TÜRSAB ile İtalyan Vakfı arasında 10 yıllık tahsis anlaşması imzalandı. Protokole TÜRSAB adına Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Halil Kalay, İtalyan Vakfı adına ise Enrico Boari imza attı. İmza törenine; TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Tansu Demir, İtalyan Vakfı Başkan Yardımcısı Alessandro Guerrera ve Proje Yetkilisi Yrd. Doç. Dr. Sedat Bornovalı katıldı.

Seyahat acentelerinin hizmetinde olacak

TÜRSAB, yapılan kontrat ile yeni haklara kavuştu. Casa Garibaldi Binası kullanım hakkı, 10 yıllık süre ile yenilenirken; binanın tüm kullanım hakları, yeni sözleşmeyle birlikte etkinlikler için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne geçti. Restorasyonu tamamlanan yapı, önümüzdeki günlerde TÜRSAB tarafından bir sosyal merkez ve etkinlik alanı olarak kullanılacak. Bina, tüm seyahat acentaları ve turizm sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşların hizmetine sunulacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön