Anasayfa » Etkinlikler » TUROB Otellerde Deprem Farkındalık Eğitimleri Başlattı: Hedef 10 Bin Personel
Etkinlikler

TUROB Otellerde Deprem Farkındalık Eğitimleri Başlattı: Hedef 10 Bin Personel

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
22 Kasım 2017

TÜROB’un AFAD işbirliğiyle başlattığı, otel çalışanlarına yönelik “Acil Durum Farkındalık Eğitimi” kapsamındadeprem eğitimi verilenlerin sayısı 5 bin kişiyi aştı. Hedef 10 bin personele deprem eğitimi vermek.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), deprem eğitimine önemli bir projeye imza atıyor. TÜROB ve AFAD işbirliğiyle otellerde çalışan personele yönelik deprem sırasında alınacak tedbirleri kapsayan “Acil Durum Farkındalık Eğitimi” projesi yeniden başladı. Eğitimin ilk etabı Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de düzenlendi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır’ın yanı sıra İstanbul Vali Yardımcıları İsmail Gültekin ve Halil Serdar Cevheroğlu ile AFAD İstanbul İl Müdürü İbrahim Tarı’nın da katıldığı etkinlikte; teorik eğitimin yanı sıra AFAD’ın deprem simülasyon tırı ile 7.3 büyüklüğündeki depremin birebir simülasyonu gerçekleştirildi.

TÜROB ve AFAD işbirliğiyle otellerde çalışan personele yönelik “Acil Durum Farkındalık Eğitimi” düzenlendi.

Açılışta konuşan TÜROB Başkanı Timur Bayındır; bugüne kadar 5 binden fazla otel çalışanının deprem eğitimi aldığına dikkat çekerek, hedefin kısa süre içinde 10 bin çalışana eğitim vermek olduğunu belirtti.

Hedef olası riskleri en aza indirmek

Bulunduğumuz coğrafya sebebiyle ülkemiz doğal afetlere açık bir konumda. Özellikle yoğun popülasyonu ve ülkemizin en merkezi şehri olması sebebiyle var olan risk İstanbul’da daha da artıyor” diyen Bayındır; “Yakın zamanda, ülkemizin sahil şeridinde ve komşularımızda yaşanan depremlerle, maalesef ki deprem hadisesinin önemini bir kez daha hatırladık. Olası riskleri en aza indirgeyebilmek adına; İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Birliğimiz arasında bir işbirliği çalışması başlatmıştık. Bu işbirliği ile 2013-2015 yılları arasında otellerde çalışan personele yönelik ‘Acil Durum Farkındalık Eğitimi’ Projesi başlatılarak; ‘Temel Farkındalık Eğitimleri’ düzenlendi. Proje neticesinde 5 binin üzerinde otel çalışanı eğitim aldı. Projenin, toplumsal ve sektörel önemi dikkate alınarak, yeniden başlatılması konusunda Birliğimiz ve AFAD arasında gerekli koordinasyon sağlanmış bulunuyor.”

Kapsamlı eğitimler devam edecek

‘Deprem Eğitimi Projesi’ ile amaçlarının; çalışanların deprem bilincini artırmak, oluşacak zararlar ve kayıplar konusunda farkındalık oluşturmak ve buna göre önlem alınmasını teşvik etmek olduğunu kaydeden Bayındır: “Eğitim alan personelin kendileri ile birlikte ailelerine ve çevrelerine olan faydasını düşündüğümüzde, çarpan etkisiyle çok daha büyük bir kitleye ulaşıldığı ve projenin toplumsal bir etkisi olduğunu görebiliriz. Bu eğitimler bir başlangıç olduğunu. Devam edecek kapsamlı eğitimler ile otel çalışanlarımızın birer AFAD gönüllüsü olma yolunda ilerleyeceğini ümit ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön