Anasayfa » Güncel » TÜROB İspanya Pazarı İçin Kolları Sıvadı
Güncel

TÜROB İspanya Pazarı İçin Kolları Sıvadı

Turizmciler hem İspanya’dan gelen turist sayısını artırmak hem de Türkiye yerine bu ülkeyi tercih eden harcama düzeyi yüksek yabancı turistleri geri getirebilmek için kolları sıvadı. TÜROB Başkanı Timur Bayındır; 2018 yılında ülkemize gelecek İspanyol turist sayısında bir toparlanma kaydedilerek, düşüş trendinin sona ereceğini öngördüklerini belirtti. 

Türkiye için turizmde hem kaynak pazar hem de Akdeniz’de en büyük rakiplerden biri olma özelliğini taşıyan İspanya; 2017 yılında Türkiye’ye gelmeyen harcama düzeyi yüksek turistlerin en önemli adresi oldu. Turizmciler bir yandan İspanya’ya kaptırdığı turistleri geri almaya çalışırken bir yandan da Türkiye’ye gelen İspanyol turist sayısının yeniden artıya geçmesi için yoğun çaba gösteriyorlar. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), İspanya turizm pazarıyla ilgili bir araştırma yaparak, beklenti ve öngörüleri ortaya koydu.

Araştırmayla ilgili bilgi veren TÜROB Başkanı Timur Bayındır; geçen yıl Türkiye’ye gelmesi beklenen ancak gelmeyen yabancı turistlerin, İspanya’nın kazancı olduğunu söyledi. İspanya’nın 2017 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak turist sayısını bir önceki yıla oranla yüzde 8.6 artırdığı ve 81.8 milyon turist sayısına ulaştığına dikkat çeken Bayındır; “Bir diğer rekor ise turizm gelirinde kaydedildi. İspanya, 2017 yılında kişibaşı 1.062 Euro harcama ve toplamda 87 milyar Euro turizm geliri elde etti. İspanya’da 2016’da kişi başı harcama 1.023 Euro, turizm geliri ise 77 milyar Euro olmuştu” dedi.

TÜROB’un İspanya araştırmasının satır başları şöyle:

  • 2017 yılında İspanya turizmi açısından Fransa dışındaki tüm pazarlarda olumlu ve istikrarlı turist sayısı artışı gözlemlendi.
  • Türk dizileri İspanya televizyonlarında en çok izlenen programlar arasına girmeye başladı. Türk dizilerinin bu etkilerinin ülkemiz tanıtımına daha fazla katkı sağlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bir çalışmanın yapılması önemli ve gerekli görülüyor.
  • Rusya’da 15 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek ‘2018 FIFA Dünya Kupası’nın Türkiye’nin tanıtımı açısından sunduğu fırsatlar değerlendirilmeli. Rusya’nın gerek ülkemize yakınlığı gerekse katılımcı ülkeler dikkate alınarak ülkemizin organizasyon esnasında tanıtım çalışmalarının şimdiden planlanması önem taşıyor.
  • İspanya hükümetinin programına göre, 2020 yılında 1 milyon Çinli turistin ülkeyi ziyaret etmesi hedefleniyor. Bu hedefe yönelik İspanya tanıtım ajansı Turespaña tarafından Çin’de çeşitli tanıtım faaliyetleri start aldı. TV programları, sosyal medya kampanyaları, blogger ağırlamaları, iki ülke turizm sektör kuruluşlarının işbirliği sürecinin başlatılması, direkt tarifeli ve ekonomik uçuş sayılarında artış, vize kolaylığı, havalimanlarında Çince yönlendirme levhaları yerleştirilmesi ve personel istihdamı; başlatılan çalışmaların bir kısmı olarak göze çarpıyor.
  • Şehir turizmi, kültür turizmi, gastronomi turizmi gibi saiklerle seyahat eden İspanyol turistlerin ülkemizi bir cazibe merkezi olarak değerlendirmeleri memnuniyet verici. İspanya’nın bölgesel ve rekabetçi turizm ofisleri yapısı, düşük maliyetli havayolu şirketlerine sağladığı imkanlar (Low-Cost Carriers-LCC), yeni otel yatırımlarına getirilen sınırlamalar, turizmin çeşitlendirilmesi, gastronomi, alışveriş ve sağlık turizmi konularındaki atılımlarının dikkatle incelenip; benzer hamlelerin ülkemizce de hayata geçirilmesi önemli ve yararlı olacaktır.
  • Türkiye’nin; sağlık turizmi alanında sunduğu başta saç ekimi ve estetik cerrahisi olmak üzere avantajları İspanya pazarında etkin tanıtması bu ülkeden alınacak sağlık turisti sayısını artıracaktır.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön