Anasayfa » Güncel » Geçtiğimiz Yaz Kadınlar Nereyi Seçti, Erkekler Nerede Tatil Yapmak İstedi?
Güncel

Geçtiğimiz Yaz Kadınlar Nereyi Seçti, Erkekler Nerede Tatil Yapmak İstedi?

Müşterilerinin tatil tercihleri doğrultusunda ortaya çıkan istatistikleri değerlendiren n11.com, yaptığı inceleme sonucunda 2016 yazının tatil ve seyahat profilini çizdi.
Veriler tatilde yükselen destinasyonlar ve değişen tüketici alışkanlıkları hakkında ipuçlarını verirken, kadın ve erkeklerin tatil tercihleriyle ilgili ilginç detaylar da içerdi.

Sonbahar geldi, yaz kendini artık iyiden iyiye çekti… Güzellikler getireceğini umduğumuz yepyeni bir döneme geçerken, geçtiğimiz yazın anıları ve elbette istatistikleri kaldı elimizde şimdilik. Bir de tabi gelecek seneye dair hayaller… Hayallerimizin gerçekleşmesine dair temennilerimizi paylaşırken, geçtiğimiz yazın tercihlerine dair istatistikleri paylaşıyoruz sizlerle…

E-ticaret platformu n11.com, Tatil-Eğlence ana kategorisinden derlediği müşterilerin tatil tercihleri doğrultusunda ortaya çıkan istatistikleri paylaştı. 2016 yazının tatil ve seyahat profilini ortaya koyan n11.com’un verilerine göre Nisan-Eylül ayları arasında en çok İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden tatile çıkan Türkler, dokuz güne uzatılan ve yaz dönemine denk gelen iki uzun bayram tatilini yurtiçi ve yurtdışı tatil merkezlerinde değerlendirdi.

Yazın Ege ve Akdeniz kıyılarına indik

tatil_haritası1

Kültür turlarına meraklı olan Türkler, yaz aylarının başına kadar ağırlıklı olarak Karadeniz’i tercih ederken, yaz aylarıyla birlikte Ege ve Akdeniz kıyılarını uğrak noktası haline getirdi. Deniz sezonunun kapanmasıyla kültür turlarına olan ilginin tekrar artacağı gözlemlenen n11.com’da bu sene en az talep gören destinasyon GAP turlarını içine alan şehirler oldu.

Yurtdışında vizesiz turları seçtik

tatil_haritasi_Ohrid

Derlenen verilere göre Türk vatandaşlar bu yıl ağırlıklı olarak vizesiz yurtdışı turları tercih etti. Balkan ülkeleri, özellikle de Belgrad, Saraybosna, Ohrid ve Üsküp, yoğun talep gören şehirler arasında yer aldı. Balkanlardan sonra Rodos, Mykonos, Sakız, Midilli, Kos, Simi, Halkidiki, Thassos gibi Yunan adaları Türk akınına uğradı. Bunun yanı sıra İtalya/Roma ve İspanya/Barcelona gibi klasikleşen turlara yine rağbet gösterildi. Yaşanan siyasal olayların da etkisiyle Fransa/Paris turlarında hissedilir bir düşüş yaşandı.

Erkekler Marmaris ve Kaş’a, kadınlar Çeşme ve Bodrum’u Tercih Etti

tatil_haritası2

Elde edilen verilerin yaş ve cinsiyete göre de değerlendirildi. Buna göre geçtiğimiz yaz en çok 28-42 yaş grubundaki kişiler tatil yaptı. Yaz boyunca kadınların favorisi Türkiye’de Çeşme ve Bodrum olurken, yurt dışında Barcelona ve Amalfi Kıyıları oldu. Erkekler ise yurt içinde Marmaris ve Kaş’ı, yurt dışında ise Belgrad ve Mykonos’u tercih etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön