Anasayfa » Girisimler » Türkiye’nin İlk “Yumurta Müzesi” Açılıyor
Girisimler

Türkiye’nin İlk “Yumurta Müzesi” Açılıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
22 Mayıs 2018

Afyonkarahisar’daki Yumurta ve Sanatları Merkezi’nde hizmete girecek olan Türkiye’nin ilk , hem farklı türlerden hayvanların yumurtaları hem de sanat eseri haline getirilmiş yumurtalar izlenime sunulacak.

İç Ege Bölgesi’nin turizm merkezlerinden olan Afyonkarahisar, şu sıralar ilginç bir müzeye kavuşmaya hazırlanıyor. 240 farklı türden hayvanın yumurtaları ile sanat eseri haline getirilmiş yumurtaların sergileneceği Türkiye’nin ilk Yumurta Müzesi…

Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’da bulunan Yumurta ve Sanatları Merkezi bünyesinde açılacak olan müze, bu alanda dünyanın 6’ncı, Türkiye’nin ise ilk müzesi olacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA’ya yaptığı açıklamada, kentin Türkiye yumurta borsasında hatırı sayılı bir konumda olduğunu belirtti.

Hem yumurta üretimine dikkati çekebilmek hem de sanatsal faaliyette bulunmak adına güzel bir proje hazırlandığını belirten Tanır, şöyle devam etti:

“Proje devlet-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildi. Afyonkarahisar Yumurta ve Sanatları Merkezi Türkiye’de bir ilk. Bu anlamda çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Müzemizde iki bakış açısı söz konusu. İlki yumurtalarla, diğeri yumurta sanatlarıyla ilgili. Ülkemizin 37 şehrindeki 22 üreticiden 240 farklı ırktan yumurtalar burada sergileniyor. Yine 9 sanatçımız, yumurta sanatlarıyla ilgili eserlerini bize gönderdi. 100 civarında sanat eserine dönüşmüş yumurta burada sergileniyor. 300’ün üzerinde farklı çeşitte yumurtayı burada

görmek mümkün.”

“Turizme ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz”

Tanır, köpek balığından caretta carettaya kadar vahşi yaşamdan birçok hayvanın yumurtasının müzede sergileneceğini ifade etti.

yumurta müzesi afyon ile ilgili görsel sonucu

Müzenin farklı konseptiyle yoğun ilgi görmesini beklediklerini vurgulayan Tanır, “Dünyada 5 ülkede yumurta müzesi bulunuyor. Romanya, Ukrayna, Avusturya’daki müzelerde paskalya tipi yumurtalar sergiliyorlar. ABD ve Çin’de ise bizim müzemizdeki tarzda doğal yumurtalar sergileniyor. Afyonkarahisar’daki müzemizin hepsinden daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Merkezimiz müze formatında hazırlandı. Afyonkarahisar’da turizme ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön