Anasayfa » Güncel » Türkiye’nin İlk “Akıllı Otel” Uygulaması Divan İstanbul’da Başladı
Güncel

Türkiye’nin İlk “Akıllı Otel” Uygulaması Divan İstanbul’da Başladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
23 Mart 2018

Divan Grubu ve Arçelik önemli bir iş birliğine imza atarak, Türkiye’nin İlk “Akıllı Otel” Uygulamasını “Arçelik Asista”ların hizmet vereceği Divan İstanbul’da hayata geçiriyor.

63 yıllık deneyimlerini birleştiren Türkiye’nin en köklü otel gruplarından Divan ve Arçelik; otelcilik sektöründe dijital dönüşüme öncülük ederek, Türk otelcilik sektörü adına önemli bir gelişmeye imza attılar. Arçelik’in Akıllı Asistanı Asista, bir ilki gerçekleştirerek Divan İstanbul misafirlerine akıllı otel deneyimi yaşatacak.

Türkiye’de otelcilik sektöründe bir ilk olan uygulamayla, Divan İstanbul odalarına ve toplantı salonlarına yerleştirilen Arçelik Asistalar; oda otomasyonundan, otel hizmetlerine, hava durumundan, sinema, restoran bilgilerine kadar pek çok konuda konfor sağlayacak.

Divan İstanbul’un 191 odasının tamamına yerleştirilen Arçelik Asista, Türkçe’nin yanı sıra Arapça ve İngilizce dillerinde de hizmet verme donanımına sahip.

Asista ne yapabilecek? 

Asista ile otel misafirleri sesli komutlarıyla ışıkları, perdeleri açıp kapatabilecek, klima ayarlarını değiştirebilecek ve televizyonu kontrol edebilecek. Ayrıca döviz, hava durumu, takvim, saat, alarm, haber özeti, radyo ve trafik hakkında güncel bilgilere ulaşabilecek.

Misafirlerin konaklama deneyimlerini en üst düzeye taşımak için otel ve otel hizmetleri hakkında bilgi sağlarken, şehirdeki en iyi restoranlar, yakındaki alışveriş merkezleri ve turistik yerler hakkında önerilerle yeni nesil bir concierge hizmeti sunacak. Asista’ya misafirlerden gelen geri bildirimlere göre yeni bilgiler ve hizmetler eklenebilecek.

“Dijital dönüşüm sürecinde turizm sektöründe öncü rol üstleniyoruz”

Divan-Arçelik Asista iş birliğinin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Divan Grubu CEO’su Richard Appelbaum, “Bugün Divan Grubu olarak hizmet verdiğimiz 17 otelimizle sektörde ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Hepinizin bildiği gibi teknoloji hayatımızın her alanında dokunuyor ve dijital bir dönüşüm yaşanıyor. Divan Grubu olarak bu dönüşümde de sektörümüz adına öncü bir rol üstleniyoruz. Bu kapsamda; Arçelik tarafından geliştirilen Akıllı Asistan Asista’yı sektörümüze kazandırarak yine önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Misafirlerimize daha iyi bir konaklama deneyimi sunmayı amaçladığımız bu iş birliğiyle otellerimizde konfor ve rahatlığı en üst düzeye taşıyoruz.”

divan istanbul arçelik ile ilgili görsel sonucu

İlk Türkçe sesli asistan Asista’yı Türkiye’deki alışkanlıklara uygun geliştirildi

Değişen trendler doğrultusunda tüketici ihtiyaçlarını takip ederek yatırımlarını bu kapsamda şekillendirdiklerini söyleyen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer ise “Divan bize inandı, ilk müşterimiz oldu. Çok kısa bir sürede projeyi hayata geçirdik. Dünyada sesli akıllı sistemler pazarı hızla büyüyor. Yaptırdığımız kapsamlı araştırmalar Türkiye’deki tüketicinin de sesli asistanlara ilgi gösterdiğini ortaya koydu.

İlk Türkçe sesli asistan olan Asista, Türkiye’deki alışkanlıklar ve ihtiyaçlara uygun olarak geliştirildi. Divan ile yaptığımız kıymetli ortaklığın başka iş birliklerine de öncülük edeceğine inanıyoruz. Ülkemiz için katma değer yaratacak, ekosistemin gelişmesine yardımcı olacak ürün ve hizmetler geliştirmeye, bu konuda öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Asista”nın kapsamını genişletmek ve geliştirmek mümkün

Arçelik A.Ş.’nin inovasyon yolculuğunun temelinde tüketicisi için her zaman daha iyisini yapma, geleceği bugünden yaşatma çabası bulunduğunu belirten Arçelik A.Ş. İnovasyon Direktörü Erkan Duysal; dünyada dijital bir devrim yaşandığına vurgu yaparak, ihtiyaca göre öğrenen teknolojisiyle Asista’nın kapsamını genişletmek ve geliştirmek mümkün olacak” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön