Anasayfa » Güncel » Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri Hangileri?
Güncel

Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri Hangileri?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
21 Aralık 2018

Kültürel tarihe tanıklık etmenin en güzel yöntemlerinden biri kuşkusuz müze gezmek. Türkiye’de de müzelere ilgi giderek artıyor. Peki Türkiye’nin en çok hangi müzeleri hangileri? Yapılan son araştırmalara göre işte o sıralama…

Türkiye’de son yıllarda müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayısı önemli ölçüde artıyor. Özellikle Müzekart uygulamasının yaygınlaşması müzelerin daha uygun fiyatla ziyaret edilmesine imkan sağlıyor. Ziyaretçi sayıları ise müzeden müzeye değişiyor. En çok ziyaret edilen müzeler sıralaması da merak ediliyor. İşte Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri…

Mevlana Müzesi ilk sırada

İlgili resim

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sırada Konya’daki Mevlana Müzesi yer alıyor. “Gel, ne olursan ol, gel!” sözleriyle felsefesini en yalın şekilde anlatan Hz. Mevlana’dan izler taşıyan müzeye yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösteriyor. Konya Mevlana Müzesi’ni 2017’de 2 milyon 480 bin 483 kişi ziyaret etti.

İkincilik Topkapı Sarayı’nın

topkapı sarayı müzesi ile ilgili görsel sonucu

En çok ziyaret edilen müzeler sıralamasında Mevlana müzesini; Osmanlı İmparatorluğu’nun en ihtişamlı yıllarının tanığı, 3 kıtaya hükmeden imparatorluğun yönetim merkezi konumundaki tarihi İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi takip ediyor. Topkapı Sarayı Müzesi’ni 2017’de 1 milyon 932 bin 726 kişi ziyaret etti.

Üçüncü sırada Ayasofya var

ayasofya müzesi ile ilgili görsel sonucu

En çok ziyaret edilen üçüncü müze ise dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya… İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’ni 2017’de 1 milyon 892 bin 250 kişi ziyaret etti.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri sıralamasında ilk 3’ten sonra gelen müzeler ve ziyaretçi sayıları ise şöyle:

4-Nevşehir Hacıbektaş Müzesi: 498.880

5- Ankara Cumhuriyet Müzesi: 360.879

6-İstanbul Topkapı Sarayı – Harem Dairesi: 353.285

7-İstanbul Arkeoloji Müzeleri: 299.616

8-Antalya Aziz (St.) Nikolaos Müzesi: 287.581

9-Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi: 189.246

10-Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi: 167.958

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön