Anasayfa » Güncel » Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi
Güncel

Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
26 Mayıs 2017

Geçtiğimiz gün sona eren “Müzeler Haftası” dolayısıyla Türkiye’deki müzeler ile ilgili veriler açıklandı. Ülke genelinde kaç tane müze var? En çok hangi şehirdeki müzeler rağbet görüyor? Peki en çok ziyaretçi çeken müze hangisi? İşte o soruların cevapları…

Bir ülkenin müzeleri o ülkenin tarihinin en kısa özeti aslında. Değerleri ise paha biçilemeyecek ölçüde… Müzeler Haftası dolayısıyla Interpress’in Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yola çıkarak yapmış olduğu incelemeye göre, Türkiye genelinde müze sayısının 409 olduğu belirlendi. Bu müzelerin 193 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 216 tanesi ise özel müze kategorisinde yer alırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki müzelerin 63’ünün arkeoloji ve tarih, 44’ünün etnografya ve antropoloji, 86’sının ise genel müze olarak faaliyet gösterdiği tespit edildi. Müzeler hakkında yılbaşından bu yana medyaya ise 73 bin 318 haber yansıdığı görüldü.

Ayasofya ilk sırada

Araştırmaya göre Türkiye genelinde müze ziyaretçi sayısı en yüksek olan il 13,2 milyon ziyaretçiyle İstanbul oldu. İstanbul’u 3,2 milyon ziyaretçiyle İzmir, 2,9 milyon ziyaretçiyle Antalya, 2,6 milyon ziyaretçiyle Konya ve Nevşehir, 1,9 milyon ziyaretçiyle Denizli ve 1,7 milyon ziyaretçiyle Ankara takip etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre en çok ziyaret edilen müzenin İstanbul Ayasofya Müzesi olduğu belirlendi.  Son on beş yılın verileri göz önüne alındığında ise genel bazda ziyaretçi sayılarının yaklaşık beş kat artmış olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk on müze ise şöyle sıralandı.

1.İstanbul Ayasofya Müzesi

istanbul ayasofya müzesi içi ile ilgili görsel sonucu

 

2.İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi

İlgili resim

 

3.Konya Mevlana Müzesi

Konya Mevlana museum ile ilgili görsel sonucu

 

4.İstanbul Topkapı Sarayı – Harem Dairesi

 

5.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile ilgili görsel sonucu

 

6.Ankara Cumhuriyet Müzesi

Ankara Cumhuriyet Müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

7.Antalya Demre Müzesi

DEMRE MUSEUM ile ilgili görsel sonucu

 

8.Nevşehir Hacıbektaş Müzesi

Görsel sonucu

 

9.Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

10.İstanbul Kariye Müzesi

istanbul kariye müzesi ile ilgili görsel sonucu

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön