Anasayfa » Güncel » Türkiye’den Bir Şehir Listede. İşte Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri!
Güncel

Türkiye’den Bir Şehir Listede. İşte Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri!

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
19 Aralık 2017

Sınırsız seçeneğiniz olsa siz hangi şehirde yaşamak isterdiniz? Dünyanın 140 şehrinde yapılan değerlendirmeye göre dünyanın en yaşanabilir şehri bir kez daha Avustralya’nın Melbourne kenti olarak belirlendi.

Büyükşehir karmaşasından kaçmak ya da farklı coğrafyalardaki yaşamı deneyimlemek fikri pek çok kişinin aklından en az bir kere geçmiştir kuşkusuz. Peki siz  hiç düşündünüz mü? Dünyanın en yaşanabilir şehirleri hangileri? Her ne kadar kişiden kişiye değişme potansiyeline sahipse de ekonomik analiz ve öngörülerde bulunan The Economist Intelligence Unit (EIU); 140 kentin yaşanılabilirlik endeksine bakarak “Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri” listesini belirledi.

İstikrar, güvenlik, altyapı, sağlık, kültür ve eğitim gibi 30 farklı konuyu dikkate alarak hazırlanan listede;sağlık, eğitim ve altyapı kategorilerinden tam not alan Melbourne; 100 üzerinden 97,5 puanla dünyanın en yaşanabilir kenti seçildi.

İlgili resim

Melbourne – Avusturalya

İlk beş değişmedi

Böylece dünyanın en yaşanabilir şehri sıralamasında yedi yıldır birincilik unvanını koruyan Melbourne‘u, 97.4 ile Viyana (Avusturya) izledi.

viyana ile ilgili görsel sonucu

Sıralamayı Vancouver (Kanada) 97.3, Toronto (Kanada) 97.2 ve Adelaide (Avustralya) 96.6 puanla takip etti. Böylece, geçen yılki sıralamada yer alan ilk 5 değişmemiş oldu.

Vancouver ile ilgili görsel sonucu

Vancouver – Kanada

Listede, Kanada’dan Calgary 96.6 puanla altıncı, Avustralya’dan Perth 95.9 puanla yedinci, Yeni Zelanda’dan Auckland 95.7 puanla sekizinci, Finlandiya’nın başkenti Helsinki 95.6 puanla dokuzuncu ve Almanya’dan Hamburg ise 95 puanla onuncu sırada yer aldı.

Listeye Türkiye’den bir şehir girdi

bursa ile ilgili görsel sonucu

Bursa – Türkiye

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda şehrin değerlendirilmeye alındığı raporda Türkiye’den yalnızca Bursa kendisine yer bulabildi. Marmara Bölgesinin tarihi şehri listeye 21. sıradan girdi.

Melbourne Belediye Başkanı: Bu bir dünya rekoru”

Melbourne Belediye Başkanı Robert Doyle, yaptığı yazılı açıklamada, elde edilen başarıların yatırımcıları ve turistleri kente çekeceğini belirterek, EIU endeksinin dünyadaki en çok kabul gören şehir sıralaması olduğunu kaydetti.

Doyle, “Bu bir dünya rekoru, Melbournlular’ın son derece gurur duymaları gereken bir başarı. Melbourne’u dünyanın en iyi şehri haline getirmek için yapmış olduğumuz işten hep birlikte gurur duymalıyız.” ifadelerini kullandı.

melbourne ile ilgili görsel sonucu

Melbourne – Avusturalya

Üst üste elde ettiği dünyanın en yaşanabilir şehri unvanıyla dikkatleri üzerine çeken Avustralya’nın ikinci büyük kenti Melbourne’nun, Avustralya İstatistik Bürosunun verilerine göre hızlı artan nüfusu ile 2050 yılında Sydney’i geride bırakarak ülkenin en büyük kenti olması bekleniyor.

Yaklaşık 200 farklı milletin yaşadığı, çok kültürlülüğün eyalet hükümeti tarafından yönetim şekli olarak benimsendiği kentte 240 farklı dil konuşuluyor. Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Formula 1 gibi dünyanın önemli spor organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Melbourne’da resmi rakamlara göre 60 bin Türk yaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön