Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Türkiye’den 62 Tarihi ve Kültürel Eser UNESCO Listesi’ne Girdi!
Destinasyonlar

Türkiye’den 62 Tarihi ve Kültürel Eser UNESCO Listesi’ne Girdi!

Simay KOYUNCU
Simay KOYUNCU
24 Nisan 2015

Türkiye’den 10 tarihi ve kültürel değer daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. 
Yeni eklenenlerle birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren eser sayısının 62’ye ulaştığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biliyorsunuz bu geçici listedeki eserlerden her sene biri ‘doğal sit’ biri ‘kültürel’ alan olmak üzere 2 alanı asıl liste için önerebiliyoruz. Bunun dışında geçici listeden ana miras listesine geçmek için başka dosya veremiyorsunuz.” dedi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle Akdamar’ın geçici listeye alınması bugünlerde başlatılan Ermeni diasporası kampanyasının etkisinde kalan yabancı parlamentolara örnek ve mesaj olması gereken bir şey. Yabancı parlamentolar bizim tarihi ve ortak geçmişimiz olan kadim halkla aramızda yaşanmış birtakım üzücü olayları siyasi malzeme konusu yapıyorlar. Geçici listeye 10 eserin girmesi beni çok sevindirdi ama Akdamar’ın girmesi de benim açımdan daha sevindirici oldu. Kültürel varlığımızın zenginliğini ve kültürel coğrafyamızın genişliğini göstermesi bakımından önemli bir aşama kaydettik.”

Akdamar Kilisesi’nin yanı sıra, Geçici Miras Listesi’nde yer alan eserler arasında Yıldız Sarayı, Aspendos Antik Kenti, Dağlık Frigya, Uzun Köprü ve Stratonikeia Antik Kenti bulunuyor. Siirt’teki İsmail Fakirullah Türbesi, Bolu’daki Mudurnu Tarihi Ahi Kenti, Amasya’daki Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları ile Kahramanmaraş’taki Eshab-ı Kehf Külliyesi listeyi tamamlıyor.
 

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön