Anasayfa » Güncel » Türkiye’de “Tax Free” İkiye Katlandı
Güncel

Türkiye’de “Tax Free” İkiye Katlandı

Türkiye’de "Tax Free" İkiye Katlandı
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
29 Temmuz 2015

Tax Free (Vergisiz Alışveriş), bu yıl büyük bir hızla büyüdü. Bu yılın haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48 büyüme kaydedildi.

20 yıldır ülke genelinde tax free uygulayan Global Blue Türkiye firmasının verilerine göre, turistler için vergisiz alışveriş hizmeti anlamına gelen tax free, bu yılın ocak-haziran döneminden oluşan 6 ayda yüzde 42 büyüdü. Yalnızca haziran ayı değerlendirildiğinde ise büyüme oranı yüzde 48’i buldu.

Global Blue Türkiye Ülke Müdürü Selim Şeyhun, turistlerin Türkiye genelinde yaptıkları alışverişi vergi iadesi hizmeti sunarak daha da dikkat çekici kıldıklarını belirtirken, her yıl yabancıların perakende cirolarındaki payının arttığını da söyledi.

İranlılar İlk Sırada Yer Alıyor

Şeyhun, tax free alışverişte İranlıların ilk sırada yer aldığını dile getirirken, diğer ülkeleri Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kuveyt ve Rusya şeklinde sıraladı.

Sıralamada yer alan ilk 5 ülkenin, bir önceki yıla kıyasla büyümeleri incelendiğinde ise, en büyük pay yüzde 147 ile Suudi Arabistan’ın. İran yüzde 57, Kuveyt yüzde 48 büyürken, en az büyüme oranı yüzde 3 ile Azerbaycan’ın oldu. Ekonomik kriz ile boğuşan Rusya’da ise geçen yıla kıyasla yüzde 13 küçülme kaydedildi. Rusya bu düşüş ile geçen yıl üçüncü sıradaki yerini kaptırarak, beşinciliğe geriledi.

Tax Free Haziran’da Zirve Yaptı

Tax Free alışveriş 2015 yılının haziran ayında, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48 büyüdü. Neredeyse iki katına çıkmış oldu. Bu büyüme oranına yönelik görüşlerini bildiren Selim Şeyhun, İstanbul Shopping Fest’in yaz sezonunda olması nedeniyle,  ülkedeki yabancı ziyaretçi sayısının arttığını belirtti. Mağazaların indirim sezonunun da Tax Free büyümesinde etkili olduğunu söyledi.

Çin ise Dünya Lideri Oldu

Dünyada bu şekilde yapılan alışverişin yüzde 33’ünün Çinlilere ait olduğunu ifade eden Selim Şeyhun, Çinlilerin bizim ülkemizdeki payının ise yüzde 5’lerde seyrettiğini belirtti. Geçen yılın haziran ayı ile bu yılınkini kıyaslayan Şeyhun, Çinlilerin Türkiye’de tax free alışverişlerinin yüzde 213 büyüdüğünü ve yakın gelecekte en büyük alıcılardan biri olacaklarını kaydetti.

Katarlılar ise, ortalama 2 bin 363 TL ile tek alışverişin lideri. Tek alışverişin ikinci sırasında, bin 978 TL ile Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşlar yer alıyor.

Şeyhun, Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin toplam 12 bin mağazadan vergisiz alışveriş hizmeti alabileceklerini de söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön