Anasayfa » Güncel » Türkiye Turizminin En İtibarlı Markaları Hangileri?
Güncel

Türkiye Turizminin En İtibarlı Markaları Hangileri?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
19 Haziran 2018

Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl 7’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın yeni sonuçları açıklandı.Turizm sektörünün de en itibarlı markalarının da saptandığı rapora göre; Türkiye’nin en itibarlı markası 7. kez üst üste Koç Holding oldu.  

Türkiye İtibar Akademisi tarafından, Türkiye geneli harici 20 farklı sektörün mercek altına alınarak yapıldığı Türkiye İtibar Endeksi (TİE) Araştırması sonuçları açıklandı. İtibar Group bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl 7’incisi gerçekleştirilen araştırmada; aralarında turizm, ulaşım, holdingler, enerji, beyaz eşya, GSM, inşaat, otomobil, hazır giyim, gıda, ilaç, bankacılık, elektronik eşya, sigorta, eğitim, makine, mobilya, perakende, alkolsüz içecek ve akaryakıt sektörlerindeki şirketlerin itibarı ölçümlendi.  

CATI yani bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi kullanılarak 5000 kişi ile Türkiye örneklemi kabul edilen 26 ilde yaklaşık 80 bin dakikalık telefon görüşmesi yapılarak gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi araştırması; yine çarpıcı sonuçlar verdi. Yıldız Teknik Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nce raporlanan ve akademik denetimi yapılan Türkiye İtibar Endeksi 2017 Araştırmasına göre; Türkiye’nin en itibarlı markası 7. kez üst üste Koç Holding olurken, 2. sırada Arçelik, 3. sırada ise Ülker yer aldı. 

Şirketlerin Defter Değeri Piyasa Değerinden Farklı 

TİE İcra Kurulu ve İtibar Group Başkanı Ertan Acar, “İtibar, şirket ya da kurum güvenilirliğinin maddi olmayan en önemli ölçütlerinden biridir. Çünkü şirketlerin defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkların en önemli kaynağı onların itibarlarıdır. İşte bu fikirden yola çıkarak ülkemizde lokomotif sektör olarak adlandırılabilecek 20 ayrı sektörü belirledik ve bu sektörlerde 7 yıldır olduğu gibi yine en çok tanınan şirketlerin kamuoyundaki itibarını ölçtük” dedi. 

Turizm Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markaları: 

Otel Kategorisinde:Sheraton
Tur Operatörü Kategorisinde:Etstur 

Ulaşım Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markaları: 

Hava Ulaşım Kategorsinde: Türk Hava Yolları
Kara Ulaşım Kategorisinde: Kamil Koç 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön