Anasayfa » Güncel » Türkiye Sağlık Turizminde Hedef 2 Milyon Uluslararası Hasta
Güncel

Türkiye Sağlık Turizminde Hedef 2 Milyon Uluslararası Hasta

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Şubat 2017

Turizmin en önemli sektörlerden biri olan sağlık turizmi dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişerek ekonomik olduğu kadar sosyal getirileri açısından da önem kazanmaktadır.

Her yıl binlerce turistin sadece kaplıca ve termal tesislerimizde hizmet almak adına ülkemize geldiği günümüzde bu hizmetlerin yanısıra saç ektirme, göz ve diş sağlığı ile ilgili tedaviler, tüp bebek ve hatta estetik alanları da hizmette önemli kalemlerin başında gelmekte.

 

shutterstock_164833343

 

Geçtiğimiz yıl bu amaçla ülkemizi ziyaret eden turist sayısı %12 oranında artmış bulunmakta. Sadece 2016’da sağlık hizmeti almak amacıyla 109 bin 238 kişi Türkiye’yi tercih ederek, yaklaşık 715 milyon dolar gelir elde edilmesine vesile oldu.

Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de bu alandaki hizmetlerin daha uygun bütçeler ile alınabiliyor olması sağlık turizmindeki başarının sırrı olarak nitelendirilmekte.

 

shutterstock_207879115

 

2023 yılına kadar sağlık turizminden elde edilen gelirin 20 milyar dolara çıkması hedeflenirken sağlık alanındaki harcamaların turizm gelirleri içerisindeki payının da %2,03’ten %3,24’e yükseldiği Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.

Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye %60 daha ucuz

Birçok tedavi yöntemi ve ameliyatların Avrupa ülkelerindeki hizmet fiyatlandırılması ile karşılaştırıldığında %60 daha uygun bütçe ile yapılıyor olması Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki gelişiminde önemli bir paya sahip.

 

shutterstock_200432954

Bir by-pass ameliyatı için İspanya’da 40 bin dolar ödemek durumunda kalan hastalar ülkemizde ortalama 8 ila 20 bin dolar arasında bu ameliyatı olabiliyor.

Türkiye, sadece tıbbi ameliyatlar için değil, saç ekimi ve estetik için de turistlerin gözdesi.

Dünya Turizm Organizasyonu’nun açıklamalarına istinaden saç ekimi yaptırmak amacıyla ülkemize gelen turist sayısı aylık olarak 5 bin kişi. Ağırlıklı olarak Almanya, Hollanda, Avusturya ve İngiltere’den gelen hastalar bu sayede Türkiye’yi saç ekiminde dünyadaki ikinci büyük Pazar haline gelmesini sağladı.

 

shutterstock_246573154

 

Sadece Avrupa ülkelerin değil, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin de gözde pazarlarından biri olan Türkiye’ye gelen bu turistler başta yine saç ekimi olmak üzere termal sağlık hizmeti, tüp bebek, ortopedi, fizik ve rehabilitasyon tedavisini ülkemizde almakta.

2023 yılı hedefleri arasında 2 milyon uluslararası hastayı ağırlamak olan Türkiye için Rusya ile düzelen ilişkilerin de bu sektöre %5’lik oranda pozitif bir artış sağlaması bekleniyor.

 

shutterstock_357403976

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön