Anasayfa » Güncel » Türkiye, Rusya’da Yine En Büyük!
Güncel

Türkiye, Rusya’da Yine En Büyük!

Türkiye, Rusya'da Yine En Büyük!
Turizm Global
Turizm Global
18 Mart 2015

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Moskova’da yapılacak 18-21 Mart tarihlerinde MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı’na gidiyor. Bakanlık, her yıl olduğu gibi bu yıl da bin 254 metrekare ile Fuarın en büyük katılımcısı. Bakan Çelik, Moskova’da önemli görüşmeler gerçekleştirecek.

Sektörün devlerini buluşturan ve bu yıl 22’ncisi düzenlenen fuara katılacak olan Bakan Ömer Çelik’in, Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov ile görüşmesi planlanıyor. Ayrıca Rus tur operatörü temsilcileri ile bir araya gelecek olan Bakan Ömer Çelik, Türk turizm temsilcilerini de ziyaret edecek.

Bakan Ömer Çelik görüşmelerde, geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Rusya’yı da kapsayan uçaklara ek yakıt desteğini ve tur operatörlerine sağlanacak kolaylıkları anlatacak.

mitt-turkiye2Türkiye en büyük katılımcı

Türkiye, MITT Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’nda ilk kez düzenlendiği yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aralıksız temsil ediliyor. Bakanlık bu yıl bin 254 metrekare ile Fuarın en büyük katılımcısı. Ayrıca Bakanlık dışında Türkiye’den çok sayıdaki tesis, acente, kurum ve kuruluştan yüzlerce temsilci iştirak edecek.

Bakan Ömer Çelik “Geçen sene de bazı krizler vardı ama buna rağmen biz sektörle birlikte el ele vererek turizmimizi ayakta tuttuk. Dünya ortalamasının üstünde daha da büyük bir gelişme sağladık. Bu yıl da bize turist gönderen ülkelerde yaşanan ekonomik kaynaklı krizlerin aşılması için elimizden geleni yapacağız. Günümüzün belirsiz jeopolitik koşulları altında turizmde pazar payını kaybetmemek, var olan pazarı daha da artırmak için tüm imkanlarımızı sektörle birlikte değerlendireceğiz. Rusya bizim için önemli bir pazar, Ruslar için de biz önemli bir turizm destinasyonuyuz. Ülkemize gelecek bir turisti bile kaybetmek istemiyor, Rusya’dan gelen turist sayısında bu yıl da artış olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda hem tanıtım faaliyetlerini artıracağız hem de maddi bir takım destekler sağlayacağız.” dedi.

Ayrıca dün sona eren Rusya’da gerçekleştirilen Intourmarket 2015 Turizm Fuarı da Türkiye’nin katıldığı önemli tanıtım mecralarından. Fuarda en büyük stant yine Türkiye’ye aitti. Ülkemize ayrılan 1020 metrekarelik alanda turistik tesisler ile acentelerin dışında sağlık turizmi temsilcileri, bölgesel tanıtım yapmak amacıyla Antalya’dan, Kapadokya’dan, Kars’tan ve İzmir’den turizm birlikleri ve kalkınma ajansları yer aldı. Fuarın katılımcılarının genel kanati fuarın sönük geçtiği yönünde oldu. Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle yaşanan olumsuz havanın bu fuara da yansıdığı ifade edildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön