Anasayfa » Etkinlikler » Türkiye Festivali İçin Moskova’ya Türkiye’nin Minyatürü Kuruldu
Etkinlikler

Türkiye Festivali İçin Moskova’ya Türkiye’nin Minyatürü Kuruldu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
16 Haziran 2017

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek olan Türkiye Festivali bugün başlıyor. Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı ve Şehitler Köprüsü’nün maketleri ve çok sayıdaki etkinlik ile birlikte 3 gün boyunca Türkiye’nin minyatür bir modeli Moskova’da yaşatılacak.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 16-18 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ve hazırlıkları ayla öncesinde başlayan “Türkiye Festivali” bugün başlıyor. İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana ve Mersin gibi şehirlerin yanı sıra, birçok turizm beldesinin yerel değerleri ile turizm zenginliklerinin tanıtılacağı festival kapsamında Anadolu adeta Moskova’ya taşındı.

Moskova’nın merkezinde yer alan Krasnaya Presnya Parkı’na kurulan 165 dönümlük festival alanında, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün maketleri kuruldu.

Krasnaya Presnya Parkı

Festival alanı Küçük Türkiye kuruldu

Parkın kapısından giren ziyaretçiler, Topkapı Sarayı’nda dönemin kıyafetlerini inceleyip Kapalı Çarşı’da alışveriş yapabilecek. Türk mutfağı ile tanışmak isteyenler ise Adana ve Mersin çadırlarında yerel lezzetleri tatma imkanı bulacak. Organizasyonun genelinde ise turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapma imkanı bulacak.

Kültür-sanat ve edebiyat da var…

Festival alanında üç gün boyunca yüzlerce kültür ve sanat etkinliği düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında; Nasrettin Hoca karakteri ile Karagöz ve Hacivat gölge oyunları, yağlı güreş müsabakaları, Osmanlı kıyafetleri defilesi, gastronomi sunumları, edebiyat söyleşileri ve Türk el sanatları sergileri de yer alacak.

Parkın ortasına kurulan sahnede ise Türk ve Rus sanatçıların sahne alacağı birçok konser düzenlenecek. Mehter Takımı ve Türk halk oyunlarının yanı sıra, Rus sanatçılar Maksim, Mitya Fomin ve Vremya i Steklo grubu da konser verecek.

“Üç günde 100 bin kişi bekliyoruz”

Festivalin koordinatörü Zelimhan Zarmayev, AA muhabirine yaptığı açıklamada altı aylık hazırlık sürecinde son aşmaya geldiklerini belirterek, “Güzel bir tanıtım olacağını düşünüyoruz. Rusya tarihinde başka bir ülke tarafından bu çapta yapılan ilk ve en büyük organizasyon olacak.” dedi.

100-150 bin ziyaretçi bekleniyor

Rus basını ve kamuoyunun festivale yoğun ilgi duyduğunu ifade eden Zarmayev, üç günde 100-150 bin ziyaretçi beklediklerini söyledi.

Zarmayev, festivalin Rus makamlarının izni ve desteği ile düzenlendiği dile getirerek, “Festivale giriş ücretsiz. Aileye yönelik yapılan bir organizasyon. Türkiye herkese hitap eden bir ülke, bu nedenle festivalde tüm yaş gruplarına açık olacak. Açılış törenine Rus devlet erkanından 150 kişinin katılmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) katkıları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön